Yapılandırma Kredisi Nedir?

Ekonomide Bugün

Yapılandırma kredisi kredi borcunuzun kalan kısmını, farklı bir bankanın ya da aynı bankanın sunduğu vadeler ve faiz oranlarıyla ödemenizi sağlayan bir kredi türüdür. Bu kredi türü her banka tarafından verilmemekte ve her müşteri tarafından bilinmemektedir. 

Yapılandırma kredisi hem müşteriler tarafından az bilinen hem de her banka tarafından verilmeyen bir kredi türüdür. Bu kredi türü aslına bakarsanız aldığınız krediyi daha iyi olanaklarla ödemenizi sağlayan bir kredidir. Çünkü hem kalan kredi taksitlerinizi daha rahat ödemenizi sağlamakta hem de düşük faiz oranlarının söz konusu olduğu zamanlarda bu faiz oranlarından yararlanmanızı sağlamaktadır. Yapılandırma kredisinin nasıl kullanıldığını anlatmak için yazımızın devamında bu konuyu bir örnekle açıklayacağız.

Yapılandırma kredisi, zaman zaman hem bankalar için hem de müşteriler için çok avantajlı olabilmektedir. Özellikle müşterinin kredi taksitlerini ödemekte zorlandığı durumlarda ve banka da söz konusu borcu müşteriden sorunsuz şekilde tahsil etmek istediğinde yapılandırma kredisi en çok tercih edilen kredilerden biri olmaktadır. Bu durumda müşteri elbette borcu olduğu bankadan yapılandırma kredisi almak zorunda değildir. Yani böyle bir koşul yoktur. Eğer başka herhangi bir banka müşteriye uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranlarıyla yapılandırma kredisi veriyorsa müşteri elbette bu krediyi almayı tercih edecektir. Böylece bankadaki borcunu yeni krediyle kapatacak ve yeni kredinin borcunu uygun taksitlerle ödeyecektir. Buna uygun bir örneği şu şekilde verebiliriz. Diyelim ki siz A bankasından daha önce bir kredi almıştınız. Bu kredinin 12 aylık taksidi kalmış. Her ay 635 TL taksit ödüyorsunuz. Bu taksitlerin eşit olduğunu varsayalım. Bu durumda 7620 TL borcunuz kalmıştır. Ancak siz bir araştırma yapıyorsunuz ve yine A bankasının uygun faiz oranlarıyla ve uygun vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisi verdiğini öğreniyorsunuz. Ancak bu elbette B bankası da olabilir. Yani B bankası aynı imkânlarla uygun ihtiyaç kredisi verebilir. Biz burada yeni kredinin alındığı bankanın B bankası olduğunu farzedelim. Bu durumda siz kalan borcunuzun tutarında yani 7600 TL kadar ihtiyaç kredisi alarak A bankasındaki borcunuzu kapatabilirsiniz. Bazı bankalar bunu yaptığınızda erken kapatma cezası alabilmektedir. Ayrıca her bankanın bu amaçla aldığı tutar değişmektedir. Bu yüzden yapılandırma kredisi almadan önce borcunuzun olduğu bankayla görüşmenizde yarar vardır. Diyelim ki siz 7600 TL krediyi B bankasından aldınız. B bankası size bu kredi için 24 ay ya da 36 ay vade tanıyabilir. Böylece siz kalan borcunuzu 12 ayda değil 24 ya da 36 ayda ödeme fırsatını yakalarsınız. Bu da ödemeniz gereken taksit tutarlarının düşmesi ve uygun faiz oranları anlamına gelmektedir.

Yapılandırma kredisi, yeni kredinin öncekinden daha düşük faizli olması ve kredi için daha uzun vade verilmesi durumunda çok daha avantajlıdır. Ancan yapılandırma kredisi almadan önce borcunuzun olduğu bankanın erken kapatma cezası alıp almadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ