Yapılandırma kapsamına giren alacakların belirtilen zamanı çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. 1 Şubat 2021 tarihine kadar alacaklar başvurularını yapabileceklerdir.

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen 7256 sayılı kanun kapsamında alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin detaylar aşağıdadır. Yapılandırma kapsamına giren alacaklar 1 Şubat 2021 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilecek. Peşin ödemenin yanı sıra 18 ay taksitle ödeme seçeneği de yer alacak.

Yapılandırmanın Kapsamı Ne?

Yapılandırmanın kapsamını kısaca açıklamak gerekirse; 31 Ağustos 2020 öncesi  kullandırılan ve bununla birlikte 17 Kasım 2020 tarihinden önce uygunsuzluğu tespit edilmiş geri ödemesiz olan destekler, geri ödemeli olan desteklerden belirtilen vadede ödenmemiş destek tutarları ve kredi faiz destekleri yapılandırma kapsamına girecektir. Bununla birlikte yapılandırma kapsamına girecek olanlar; aidat alacakları ve geri ödemeli desteklerden olan vadesi gelmemiş destek tutarlarıdır.

Taksitlendirilmiş destek alacaklarından geriye kalan borç tutarları tekrardan yapılandırılabilecek.

Yapılandırma Kapsamına Giren Alacaklar İçin KOSGEB Esasları Belirledi

Yapılandırma Kapsamına Giren Alacaklar İçin KOSGEB Esasları Belirledi

Alacaklar İçin Son Başvuru Ne Zaman?

Başvuru sahiplerinin kapsamında yer alan başkanlık alacaklarını yapılandırma şansı bulunuyor. Ancak, bu başvuru işlemi için belirtilen tarihten önce yani 1 Şubat 2021 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekecek. Başvuru formunu doldurduktan sonra bizzat KOSGEB müdürlüğüne başvuruda bulunacak olup, KOSGEB aidat alacakları için başvuruların “Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığına” yapılması gerekir.

Peki, Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Peşin ve taksitli olmak üzere ödemeler 2’ye ayrılıyor. Eğer ödeme peşin olacak ise; borçların tamamı 2021 Şubat ayının son gününe kadar ödemesi gerekir. Taksitli olması durumunda ilk taksit 2021 Şubat sonuna kadar, 2. taksit ise 2021 Nisan sonuna kadar yapılmalıdır.

Borcunu taksitle ödemek isteyen kişiler farklı taksit seçeneklerinden yararlanabilecek. Taksit vade seçenekleri şu şekildedir:

  • 6 taksitle ödeme: 2021 yılı içerisinde borçlar ödenecek.
  • 9 taksitle ödeme: 2021 ve 2022 yılı içerisine dağılımı yapılarak borçlar ödenmiş olacak
  • 12 taksitle ödeme: 2021 ve 2022 yılı içerisine dağılımı yapılarak borçlar ödenmiş olacak
  • 18 taksitle ödeme: 2021, 2022 ve 2023 yılı içerisine dağılımı yapılarak borçlar ödenmiş olacak