Yapılandırılmış SGK Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış SGK borcu konusunda sorulan çok sayıda soru mevcut. Eğer SGK borcunuzu yapılandırdıysanız borçlarınızın taksitlerini zamanında  ödemeniz şart. Peki, taksitleri zamanında ödemezseniz ne olur? Bu sorunun cevabını almak için yazımızı okuyun.

Borç yapılandırma kulağa her ne kadar cazip gibi gelse de aslında bunun o kadar da cazip olmadığını borçlarınızı yapılandırıp ödeyemediğinizde anlıyorsunuz. Yapılandırma aslında peşin yapılacak ödemeler için çok cazip gelebilir. Ancak tıpkı yapılandırmadan önce olduğu gibi borçlarınızı geciktiriyor ve zamanında ödemiyorsanız bu durumda yapılandırmadan yararlanmanızın pek bir anlamı olmayacaktır. Bu yazımızda borçların yapılandırılması ve yapılandırdığınız SGK borcunuzu ödemeğinizde neler olacağı konusunda detaylı bilgi bulacaksınız.

Borçların yapılandırılmasına yönelik 2016 yılının içinde çıkan haberleri anımsarsınız. Ağustos 2016’da önce Vergi Affı çıkarıldı. Vergi Affı kapsamında çok sayıda yani milyonlarca kişiye Vergi, SGK, Belediye, Karayolu Geçiş Ücreti, Öğrenim Kredisi, Katkı Kredisi, RTÜK cezası ve daha çok sayıda borcu için yapılandırma hakkı tanındı. Böylece borcunu geciktiren ve ödemeyen kişilere taksit imkânı sunulduğu gibi borca gelen cezalar ve uygulanan faizler de borç kapsamından çıkarıldı. Bu yapılandırma hakkına SGK borçları da dahil edildi. Yani SGK borcu olan vatandaşlar söz konusu yapılandırma seçeneğinden yararlandılar. Zira vatandaşın SGK borcu oldukça fazla idi. Bu yüzden çok fazla sayıda kişi SGK borçlarını yapılandırmayı seçti. Ancak bu hak sadece 30 Haziran tarihinde ve daha öncesinde gecikmeye düşmüş borcu olan kişileri kapsamaktaydı. Son başvuru tarihi 31 Ekim idi . Fakat vatandaşın ilgisi beklenenden çok daha yoğun olunca tarih 25 Kasım’a kadar uzatıldı. Yapılandırma yapıldığında ilk taksidi ödemek ya da peşin ödemeyi yapmak şarttı. Yani 25 Kasım’a kadar başvuru tarihi uzatılan bu işlemi yaptığınızda en geç 30 Kasım günü ilk taksidi ödemek ya da peşin ödeme yapmak mecburi idi. Eğer bunu yapmazsanız yapılandırma işleminiz iptal ediliyor, silinen cezalar ve faiz tutarları tekrar borç tutarınıza ekleniyordu. Yapılandırma seçeneğinden yararlanarak SGK borcunu yapılandıranlar gelen cezaları ve faizleri ödemekten kurtuldular. Üstelik 12 aydan 36 aya varan vadelerle ödeme seçeneklerinden yararlandılar. Ancak taksitlendirme yapanlar ceza ve faiz ödemeseler de taksitleri ödemek zorunda kaldılar. Elbette borç  yapılandırmak kolay olsa da taksitleri düzenli ödemek pek kolay değil. Yapılandırdığınız SGK borcunuzu ödemediğinizde hiç istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   KREDİ MASRAFLARI NASIL ALINIR?

Yapılandırılmış SGK borcunuzu ödemezseniz çok ciddi zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Eğer yapılandırılmış borcunuzun taksitlerini bir yıl içinde iki kez ödemezseniz yapılandırma işleminiz iptal edilir. Yani devletin tanıdığı hakkı kaybedersiniz. Yapılandırma işlemi öncesinde borcunuza yansıtılan cezalar ve faizler yeniden uygulanır. Taksitlendirme işleminiz iptal edilir. Bu yüzden borcunuza sadık kalmanız, eski cezalarla ve faizlerle yeniden karşılaşmamanız ve taksit ödemelerinizi günü gününe yapmanız yapılandırma işleminin geçerli olması açısından büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.