Borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere sunulan çözüm yollarından biride borç yapılandırma hizmetidir. Bu sayede toplam borç tutarı yeniden hesaplanır ve kişinin ödeyebileceği vadelerde taksitlendirilerek yeni bir borç ödeme tablosu oluşturulur.

Burada önemli olan kişinin ödeyebileceği bir yapılandırma takvimi oluşturabilmesidir. Peki, yapılandırılan vergi / SGK borcu ödenmezse ne olur?

Yapılandırılan Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan borcun ödenmemesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar yapılandırılan borcun niteliğine göre belirlenmektedir. Vergi borcu yapılandırmaları konusunda borcun ödenmemesi halinde kişinin yararlandığı yapılandırma hakkı elinden alınmaktadır. Ancak bunun için aynı takvim yılı içinde kişinin iki kereden fazla yapılandırdığı borcu ödememesi ya da kısmen ödemesi veyahut da iki taksit tutarını üst üste ödememeleri gerekmektedir.

Bu da yapılandırma yaparak silinen faiz borcunun kişinin omuzlarına tekrar yüklenmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle kişinin mutlaka yapılandırma borçlarını düzenli olarak ödemeye çalışmaları ve borçlarını düzenli ödemeye çalışmaları çok önemlidir.

Yapılandırılmış SGK Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Aynı şekilde yapılandırılan SGK Borcu ödenmezse de kişinin yapılandırma hakkı iptal edilir ve silinen faiz borçları ana para borcuna eklenerek yeniden toplam borç tutarı olarak kabul edilir.

Yapılandırılan vergi borcu işlemlerinde de olduğu gibi kişinin SGK yapılandırma hakkının kaybedilmesi için kişinin aynı takvim yılı içinde iki kere borç tutarını yatırmaması ya da borcun bir kısmını ödemesi yeterli olmaktadır. Bu hakkı kaybetmeyen kişilerin mutlaka borçlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir.