Bankalar arası yapılan para transferleri EFT olarak tanımlanmaktadır. Para aktarılan hesap kişinin kendi hesabı olsa dahi bir bankadan farklı bir bankaya para aktarılması halinde bu işlem yine EFT yani Elektronik Fon Transferi olarak kabul edilir. Yapılan bu işlem bankalar arasında gerçekleştirildiği için havale işleminde olduğu gibi para hemen hesaba geçirilmez. Peki, yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Yapılan EFT ‘nin hesaba ne zaman geçeceği işlemin yapıldığı saate bağlıdır. Bankalar arasında EFT saatleri farklılıklar göstermekle beraber bu saatlerin dışında yapılan EFT’ler banka tarafından EFT talimatı olarak kabul edilir. Verilen EFT talimatları ise bir sonraki iş gününün ilk mesai saatleri içerisinde hesaba aktarılır.

Bunun dışında kalan saatler arasında yapılan işlemlerde ise sabah yapılan EFT işlemleri öğleden sonra öğleden sonra yapılan EFT işlemleri ise mesai bitimine kadar hesaba geçirilir. Yapılan işleme rağmen EFT hesaba geçmezse bu durumda hesap numarasında yapılan bir yanlışlık vardır demektir. EFT hesaba geçmediği takdirde banka ile iletişime geçilerek bunun incelenmesi gerekir.