Ülkemizde faaliyet alanı olarak bankacılık üzerine iş ve işlem yapan kuruluşlar müşterilerine çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler genelde vadeli hesaplar, vadesiz hesaplar, maaş ödemeleri, kredi kullanımı, kredi kartı işlemleri ve diğer birçok alanda hizmet vermektedir.

Bankalar Kaça Ayrılır?
Ülkemizde bankacılık alanında iş ve işlem yapan kurumlar ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalar Kamu ve Özel bankalar olarak bilinmektedir. Ülkemizde kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halk bankası olarak bilinmektedir. Bunun yanında diğer özel bankalar ise Yapı Kredi Bankası, Akbank, Finans Bank, Garanti Bankası, İş Bankası ve diğer özel bankalardan oluşmaktadır.

Yapı Kredi Bankası
Banka ülkemizde yaşayan insanların çok daha uygun miktarlar ile konut sahibi olmaları amacıyla kuruluşunu 1944 yılında gerçekleştirmiştir. Banka 1000 şube ve 4000 den fazla ATM cihazıyla hizmetlerine devam etmektedir. Son zamanlarda insanlar ellerindeki birikimleri çeşitli alanlarda değerlendirmektedir.

Bu kapsamda bazı insanlar bulunan paralarını veya kıymetli birikimlerini bankanın vadeli hesaplarında daha fazla değerlendirmek için başvuruda bulunduğu tespit edilmektedir. Banka şubeleri aracılığı ile en çok vadeli Türk Lirası faiz oranları ile müşterini memnun etmektedir.

Vadeli Hesap Faiz Oranları
Yapı Kredi bankası uygulamış olduğu sabit faiz kararı ile miktarı ne olursa olsun % 5,10 oranında sabit vadeli faiz vermektedir. Birçok banka para miktarına ve vade uzunluğuna göre belirli oranlarda faiz oranı belirlemektedir.

Bunun aksine Yapı Kredi bankası günü veya süresi ne olursa olsun sabit faiz uygulamaktadır. Diğer bankalarda değişen miktarlara göre uygulanan faiz oranları Yapı Kredi Bankasında sabit olarak verilmektedir. Sabit Faiz oranı %5,10 olarak belirlenmiş ve tüm gelen müşterilere bu orandan vadeli Türk Lirası hesabı imkanı tanımaktadır