Yapı Kredi Bankası konut kredisi kullanan müşterilerine Yuvam Sigortası yaptırmalarını zorunlu kılmaktadır.

Özellikle de 10 yıllık konut kredisi gibi uzun vadeli konut kredisi kullanan kişilerin ödedikleri bu tutar toplamda son derece büyük rakamlara ulaşmaktadır. Yapı Kredi yuvam sigortası tutarını ödemek istemeyen kişilerin ise yuvam sigorta iptali için başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Yuvam Sigortası Zorunlu Mudur?

Bu sigorta poliçesini iptal ettirmek istediğini söyleyen kişilere banka genelde ret cevabı vermektedir.

Banka yetkilileri yuvam sigortasının zorunlu olduğunu söylerken yasal olarak böyle bir zorunluluk yoktur. Yani banka bunu kendisi zorunlu uygulama olarak sunmakta olup kesin bir dille böyle bir poliçe için yasal zorunluluk bulunmamasına rağmen bu poliçeyi yaptırmaya müşterilerini zorlamaktadır.

Yuvam Sigortası İptali 

Bu poliçeyi iptal ettirmek isteyen kişilerin banka şubesini şahsen ziyaret ederek iptal dilekçesi yazmaları yeterlidir. Banka sizin yazdığınız dilekçeyi alarak değerlendirecek ve poliçeyi otomatik olarak yenilemeden iptal edecektir.

Ancak burada sigorta iptali için poliçeyi yaptıran kişinin kesinlikle çok ısrarcı olması ve yasal bir zorunluluk bulunmadığı için asla bu poliçeyi yenilemeyeceğini dile getirmesi çok önemlidir.