Kredi notu yüksek olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları bankalar tarafından hemen kabul edilerek onaylanırken ne yazık ki pek çok kişinin de kredi başvurusu çeşitli nedenlerle bankalar tarafından reddedilmektedir. Bankalar çok yüksek oranlarda para kazandıkları için kredi kullandırmaya son derece istekli olurken aynı zamanda ticari işletmeler oldukları için para kaybetme riskini de en aza indirmek için yapılan başvuruları detaylı bir şekilde incelemektedir.

Ülkemizin en büyük özel bankaları arasında yer alan Yapı Kredi ihtiyaç kredisi ve konut kredisi paketlerinde düzenlediği büyük kampanyalar ile adından söz ettirirken aynı zamanda en çok kredi kullandıran bankalardan da biridir. Yapı Kredi kredi başvurularında ilk olarak müşterilerinin kredi notu ortalamasını dikkate alır. Düşük kredi notu ortalaması olan müşterilerine bu not ortalaması ve aylık geliri ile orantılı bir tutar için başvuruda bulunması durumunda kredi onayı veren banka riskli kredi notu ortalaması olan müşterileri için ise kredi red nedeni 11 gerekçesi ile kredi kullandırmamaktadır.

YapıKredi red nedeni 11 başvuru formu dolduran kişinin kullanmak istediği kredi tutarını karşılayacak kredi notu ortalamasına sahip olmaması anlamına gelir. Bu nedenle başvuru formunu dolduran kişinin kredi notunu yükseltme teknikleri uygulayarak başvurusunu güncellemesi ya da kredi notu ortalamasına göre kullanmak istediği kredi tutarını revize ederek yeniden başvuruda bulunması gerekir.