Bankaların müşterilerinin güvenliklerini sağlamak amacı ile kullandıkları cep telefonu doğrulama kodu hem internet bankacılığı giriş işlemlerinde hem de hesaplardan yapılan para transferlerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle internet bankacılığı telefon numarası çok önemlidir. Bu numaranın yanlış olması durumunda hiçbir işlem yapmanız mümkün değildir.

Pek çok kişi cep telefonu numarası değiştirme işlemlerinden sonra internet bankacılığı hizmetlerinden geçici olarak yararlanamaz. Tekrar internet şubesi işlemlerinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka internet bankacılığı telefon değiştirme başvurusunda bulunması gerekir. Bazı bankalar bu işlemi müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden yaparken bazı bankalar ise sadece şubelerden yapılan şahsi başvuruları değerlendirir.

Ne yazık ki Yapı Kredi internet bankacılığı telefon numarası değiştirme başvurularını sadece şubeler üzerinden gerçekleştirmektedir. Yani telefon numarasını değiştiren kişiler sadece Yapı Kredi şubeleri üzerinden şahsen başvuruda bulunarak bu telefon numarasını değiştirme imkanına sahiptirler. Bunun nedeni bankanın pek çok işlemi yaparken kullanılan bu telefon numarasını sadece hesap sahibinin değiştirmesini garanti altına almak istemesidir. Yani telefonda tüm kişisel bilgilerini ve şifrelerinizi doğru verseniz dahi internet bankacılığı telefon değiştirme başvurunuz işleme alınmaz ve şahsi başvuruda bulunmanız talep edilir.