Yapı Kredi ihtiyaç kredisi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyorsanız yazımızı okuyarak Yapı Kredi ihtiyaç kredisinin nasıl alındığını öğrenebilirsiniz. 

İhtiyaç kredisi pek çok nedenle insanların bankalardan talep ettiği bir kredi türüdür. Bu krediyi insanlar çeşitli nedenlerle bankadan çekebilmektedirler. Bu ihtiyaçlar akıllı telefondan bilgisayara, beyaz eşyadan mobilyaya, evlilikten eğitime kadar çok çeşitli olabilir. İhtiyaç kredisi alabileceğiniz bankalardan biri de Yapı Kredidir. Yapı Kredi bankası ihtiyacı olan müşterilerine ihtiyaç kredisi vermektedir.

İhtiyaç Kredisi Neden Alınır?

İhtiyaç kredisi pek çok gerekçelerle alınabilir. Bunlardan biri eğitimdir. Çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak isteyen ebeveynler bankadan ihtiyaç kredisi almayı tercih etmektedirler. Bu kredi bankalar tarafından eğitim kredisi adı altında verilmektedir. Kurs, kolej taksidi, özel okul taksidi ve benzeri ihtiyaçlar için anne ve babalar krediye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kredi yurt içi eğitim masrafları ya da yurt dışı eğitim masrafları için verilebilmektedir.

İhtiyaç kredisi alan kişiler bu krediyi evlerini yenilemek için alabilirler. Evdeki beyaz eşyaları ya da mobilyaları değiştirmek için insanlar ihtiyaç kredisi almaya gereksinim duyabilirler. Özellikle KDV ya da ÖTV indirimi yapıldığı zaman bankalar da beyaz eşya ve mobilya satın almak isteyenlere avantajlı ihtiyaç kredileri vermektedirler.

Bankalar ihtiyaç kredilerini evlenmek isteyen kişilere de vermektedirler. Çoğunlukla evlilik kredisi ya da düğün kredisi adını alan bu krediler çeyiz almak, ev döşemek, düğün yapmak ve evlenmek isteyen kişiler tarafından alınmaktadır. Bu kredilerin faiz oranları her ne kadar avantajlı olmasa da kredi notunuzu yüksek tutarak düşük faizli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Son yıllarda insanların ihtiyaç kredisi almalarının gerekçesi sıklıkla akıllı telefon ve bilgisayar satın almaktır. Artık elektronik cihaz satın alma işlemlerinde kredi kartına taksit yapılmasının engellenmesi nedeniyle insanlar ihtiyaç kredisi çekerek akıllı telefon ve bilgisayar almaktadırlar. Bu krediler sıklıkla 4 bin TL ya da 5 bin TL şeklinde verilmektedir. Zaman zaman pahalı bilgisayar almak isteyen kişiler 10 bin TL’ye kadar kredi çekebilmektedirler.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Yapıl Kredi ihtiyaç kredisi almak için yanınızda belgeleriniz bulunmalıdır. Bu belgeler nüfus cüzdanı, maaş bordrosu ya da gelir belgesidir. Ayrıca gerektiği takdirde banka sizden bir teminat göstermenizi isteyebilecektir. Bankalar genellikle kredi notunuzun düşük olması hâlinde ve risk raporunuzda riskli bir durum ya da durumların olduğunu fark ettiklerinde teminat göstermenizi istemektedirler. Bu teminat bir kefil ya da ipoteklenebilecek bir gayrimenkul olabilir.

Yapı Kredi bankasından zaten maaşınızı alabiliyorsanız bankaya maaş bordronuzu ya da gelir belgenizi göstermenize gerek yoktur. Kredi puanınızın düşük olması hâlinde banka aldığınız krediye yüksek faiz uygulayacaktır. Ancak kredi puanınız yüksekse banka kredinize düşük faiz yansıtacaktır. Yapı Kredi ihtiyaç kredisi başvurunuzu websitesi üzerinden ya da bankanın müşterisi iseniz internet şubesi aracılığıyla yapabilirsiniz.