Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasında yer alan Yapı Kredi Bankası aynı zamanda en çok ihtiyaç kredisi kullandıran bankalar arasında da ilk sıralarda yer almaktadır. Bundaki en büyük pay Yapı Kredi ihtiyaç kredisi faiz oranları için sunulan düşük rakamlar ve aynı zamanda düzenli kampanyalar ile dosya masrafsız kredi ya da faizsiz kredi gibi farklı kredi seçeneklerinin sunulmasıdır.

Yapı Kredi ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri ise güncel Yapı Kredi ihtiyaç kredisi faiz oranları ile bankanın kendi internet sitesi üzerinden sunulmaktadır. Yapı Kredi ihtiyaç kredisi faiz oranları ve faiz kampanyalarının duyurulduğu sayfada yer alan kredi hesaplama makinesi üzerinden kullanmak istediğiniz kredi tutarı miktarını rakamsal olarak yazdıktan sonra kredi geri ödeme vadesini seçmeniz durumunda aylık ödemeniz gereken kredi tutarını belirlemeniz mümkündür.

Günümüzde kredi hesaplaması kişinin aylık ödeyeceği tutarı belirleyerek buna uygun olarak kredi başvuru formu doldurmasını sağlamasının yanı sıra aynı zamanda kredi onayı alabilmesi için de mutlaka gereklidir. Çünkü bankalar maaşa göre kredi hesaplaması yapmakta olup kişinin en fazla belgelenebilir aylık gelirinin yarısına kadar olan tutara kadar kredi onayı alması mümkündür. Yani aylık geliri 2 bin lira olan bir kişi kredi başvuru formu doldururken en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi paketleri için kredi başvuru formu doldurmalıdır. Tabi burada kişinin kredi notu ortalaması da kredi onayı alıp almama konusunda önemli bir belirleyendir.