Her gün birçok kişi birçok yere para aktarıyor ve bir hesaptan başka hesaba para göndermekte. Bu para transferleri bir bankada mevcut bir hesaptan diğer hesaba ya da bir bankadaki hesaptan başka bankadaki bir hesaba yapılabilmekte. Bu işlemlerin tümünün sorunsuz ve mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi elbette mümkün değildir. Müşteriler çoğu zaman hesap numarasını, müşteri bilgilerini, IBAN numarasını ve daha çok sayıda bilgiyi yanlış girebilmektedir. Bu yüzden müşteriler pek çok işlemin iptali için müşteri temsilcilerine başvurmaktadır. Özellikle EFT iptali oldukça güçtür. Çünkü bu işlem bir bankanın hesapları arasında değil iki farklı bankada bulunana hesaplar arasında yapılır.

Eft Nedir ?

EFT işlemiyle kendi hesabınızdan başka bankada bulunan bir hesaba para gönderirsiniz. Bu yazımızda Yapı Kredi hesabınızın olduğunu ve bu hesaptan başka bankadaki bir hesaba para gönderdiğinizi farz edeceğiz. Yapı Kredi bankasında bir hesabınız var ve diyelim ki başka bir bankada bulunan bir hesaba EFT yaptınız. Bu durumda gönderdiğiniz paranın ilgili hesaba aktarılma süresi, işlemi yaptığınız saate bağlı olacaktır. Yani işlemi EFT işlem saatlerinin içinde yaptığınızda para karşı hesaba on beş dakika içinde aktarılır. Fakat bu işlemi EFT saatleri dışında yaparsanız bu durumda paranın karşı hesaba geçmesi uzun sürecektir.

Eft Neden İptal Edilmek İstenir ?

Yapı Kredi hesabınızdan EFT işleminizi yaptıktan sonra işleminizi herhangi bir nedenle iptal etmek isteyebilirsiniz. EFT işlemlerini müşteriler çoğunlukla yanlış yaptıkları için iptal etmek istemektedirler. Bu yanlışlık kişi bilgilerinde, hesap numarasında ya da IBAN numarasında olabilmektedir. Ancak pek çok kişi EFT iptal işlemini nasıl yapacağını bilmemektedir. Yapı Kredi EFT işleminizi nasıl iptal edeceğinize dair ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulmanız mümkündür.

Eft İptal İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yapı Kredi EFT iptal işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz EFT işleminizi hangi saatler arasında yaptığınıza bağlıdır. Yani eğer EFT işlemini işlem saatleri arasında yaptıysanız bu durumda EFT işleminizi sonlandırmaya karar verdiğiniz anda Yapı Kredi müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Müşteri temsilcisi size işleminizin hangi aşamada olduğuna dair bilgi verir. EFT işleminiz Yapı Kredi bankasının işlem havuzunda olabilir, karşı bankanın işlem havuzunda olabilir ya da hesaba çoktan ulaşmış olabilir.

Eft İptal işlemi sonrasında para iade edilir mi?

İşleminiz Yapı Kredi bankası işlem havuzunda ise müşteri temsilcisi işleminizi iptal edecek ve paranızı size iade edecektir. Eğer işlem karşı bankada ise ya da hesaba ulaşmışsa bu durumda karşı bankanın müşteri hizmetlerini aramanız zorunlu hâle gelecektir. Müşteri temsilcisinden EFT işleminizi iptal etmesini istemelisiniz. Bu işlem biraz uzun sürecektir. Fakat paranız iade edilecektir. Eğer EFT işlemini işlem saatleri dışında yaptıysanız bu durumda işlemi Yapı Kredi internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden iptal etmeniz mümkündür.