HGS Nedir?
Hızlı Geçiş Sistemi; araçların Boğaz Köprüleri ve Otoyol kullanımlarından doğan bir ücretlendirme sistemi olup pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak bu ödeme işleminin gerçekleşmesi ile birlikte kullanıcılarına zamandan tasarruf yapmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, hem kullanıcılar hem de devlet için daha az iş gücü ve maliyet anlamına gelmektedir. Bu sayede otoyol ve köprü geçişlerinde kolaylık ve hızlılık ön plana çıkmaktadır.

Yapı Kredi Bankası HGS Hizmeti Kapsamı
Yapı Kredi Bankası, araç sahibi müşterileri için HGS hizmetini sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde otoyol ve köprü geçişlerinde daha kolay, daha hızlı ve daha indirimli geçiş yapmayı sağlanmaktadır. Ayrıca Yapı Kredi Bankası’ndan alınacak HGS ile Eskihisar-Tavşanlı İstanbullines feribot seferlerinde ve İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Eskihisar, Topçular, Harem ve Sirkeci iskelelerinden yapılacak feribot seyahatlerinde kullanılabilmekle birlikte İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Osman Gazi köprü geçişlerinden de faydalanılabilmektedir.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bunun için yapılması gereken—yani HGS başvurusunu Yapı Kredi İnternet veya mobil şubelerinden ve Türkiye’nin her noktasında bulunan Yapı Kredi şubelerinden mevcut kredi kartı ya da banka hesabı aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Kısacası Yapı Kredi Bankası’nın müşteri olmak yeterlidir. Yapı Kredi İnternet Bankacılığı kullananlar, internet şubesine kişisel bilgi ve şifreleri ile girerek “Başvurular” sekmesinden “Hızlı Geçiş Sistemi” ve ardından “HGS Başvuru” adımlarını izleyerek HGS sahibi olabilmektedirler.

Sisteme dâhil olduktan sonra HGS ile ilgili olarak bakiye sorgulama, hareket izleme, otomatik talimat güncelleme vb. işlemler de buradan takip edilebilmektedir. İkinci yol ise, Yapı Kredi Mobil Bankacılığı kullananlar 444 0 444 müşteri hizmetlerini arayarak Hızlı Geçiş Sistemi başvurusunda bulunabilmektedir.

Üçüncü yöntem ise HGS yazıp 4454’e SMS yollamak gösterilebilir. Bu aşamaları yapmak yerine doğruca Yapı Kredi Bankası şubelerine giderek başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. HGS etiketi alındıktan sonra ise tek yapılması gereken aracın ön camına monte edilmesi olacaktır