1944 yılında kurularak, ülkemizde bankacılık hizmetlerine başlayan Yapı Kredi Bankası, gerek bankacılık sektöründe, gerek diğer finansal alanlarda ve sanat ile kültüre verdiği büyük değerle, günümüze 4.büyük özel banka olarak gelmeyi başarmıştır. Allianz Yaşam ve Hayat aracılığıyla sigortacılık hizmetleri de yapan Yapı Kredi Bankası, bireysel emeklilik sisteminde de başarılı bir çizgi sergilemektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
Bireysel emeklilik sistemi, katılım isteğe bağlı olan, 18 yaşını dolduran ve medeni hakları kullanma ehliyetine sahip herkesin katılabileceği, emeklilik dönemi için çalışırken birikim yaparak, daha rahat ve yaşam kalitesi yüksek bir emeklilik için, ek bir gelir sağlamayı hedefleyen bir sistemdir. Bireysel emeklilik sisteminde, 10 yıl boyunca düzenli olarak katkı payı ödeme ve 56 yaşını doldurma şatı vardır. Bu şartları sağlayan herkes bireysel emeklilik sisteminden emekli olma hakkını kazanır ve yaptığı birikimi ister bir defada toplu olarak, isterse de, maaş olarak aylık alabilir.

Yapı Kredi Bankası Emeklilik Planları:
Kişiye Özel Emeklilik Planı: Ek yönetim gideri aidatı ve yönetim gideri aidatı olmayan bu emeklilik planında, asgari katılım payı, 125 TL olarak belirlenmiştir. Kişiye Özel Emeklilik Planında, 5 yılını dolduran katılımcılardan giriş aidatı alınmaz. Ancak, sistemden 3 yılını doldurmadan ayrılanlardan %75 oranında, 3 yılını doldurduktan sonra ayrılanlardan ise % 50 oranında giriş aidatı kesilir.

Safran Emeklilik Planı: Emeklilik dönemini daha çok birikim yaparak, daha rahat geçirmeyi hedefleyen katılımcılar için hazırlanan bu planda, zorunlu başlangıç fonu 100.000 TL’dir. Asgari katılım payının 125 TL olduğu bu planda, birçok özel avantaja sahip olma şansı bulunmaktadır.

Grup Emeklilik Planı: Genel olarak bir kurumun çalışanlarına özel olarak hazırlanan bu planda, çalışanlara, farklı birçok avantajla beraber, emeklilikleri için tasarruf etme şansı yaratılmaktadır