Yanlış Hesaba Yapılan Havale Ne Olur, Nasıl Düzeltilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılan para transferleri havale olarak isimlendirilmektedir. Havale yapılırken iki farklı seçenek sunulur. Bunlardan ilki IBAN numarası ile havale yapmaktır. İkinci seçenek ise hesap numarası ile havale yapmaktır.

Yanlış Havale Yaptım 

Genelde hesap numarası girildiğinde isim ile teyit yapıldığı için yanlış havale yapılması söz konusu olmamaktadır. Ancak yine de bazen yanlış havale yapılması durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Hesaba yanlış havale yapılması durumunda banka hemen bu konu hakkında bilgilendirilmeli ve yanlış havale dilekçesi yazılarak hemen paranın iade edilmesi talep edilmelidir.

Bu durumda banka hesaba bloke koyarak paranın hesapta tutulmasını sağlar. Ancak havaleyi hatalı yapan kişinin bu havaleyi yanlış bir şekilde yaptığını kanıtlama zorunluluğu vardır. Zaten çoğu zaman banka müşterisini arayarak hatalı bir şekilde hesabına para geçirildiğini belirtmesi durumunda hesap sahibi parayı iade etmektedir. Paranın iade edilmemesi durumunda ise hatalı havale yapan kişinin karşı tarafa haksız zenginleşme hükmü nedeni ile dava açarak parasının iade edilmesini sağlaması mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankalarda Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.