Bankalar arası para transferleri konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin doğru hesap numarası bilgisini kullandığından emin olmasıdır. Çünkü yapılan hatalı para transferleri için sonrasında atılması gereken adımlar oldukça zorlayıcı olabilmektedir.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Nasıl Alabilirim?

Ne yazık ki hesaba havale yapıldığı anda yatırılan tutar karşı tarafın tasarrufuna geçmiş demektir. Yani hesaba yanlış yatan para ile ilgili karar hesabına para girişi olan kişiye aittir. Bu konuda yapılan çok sayıda başvuru bulunmakla beraber maalesefki pek çok kişinin yanlış hesaba EFT yapmak ya da yanlış hesaba havale yapmak gibi suretlerle gerçekleştirdiği işlemlerde bu tutarı geri alamadıkları görülmektedir. Bu nedenle bankaya para yatırma işlemlerinde hesap numarasının iki kere kontrol edilmesi ve emin olunduktan sonra para gönderme onayı verilmesi çok önemlidir.

Yanlış Hesaba Havale Nasıl Geri Alınır?

Yanlış hesaba para yatırmak, havale yapmak ve hatalı EFT iptali için yapabileceğiniz ilk şey hemen bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden ileşitime geçerek ilgili tutar için bloke konulmasını sağlamaktır. Hesaba bloke konulması durumunda hesap sahibinin bu parayı kullanmasını engellemiş olursunuz.

Ancak bankanın sizin beyanınıza rağmen hesaba geçirilen tutarı geri çekme yetkisi yoktur. Banka yanlış paranın yatırıldığı hesap kendi şubesi müşterilerinden birine ait ise arayarak durumu izah eder ve paranın geri iade edilmesini ister. Hesap sahibi bu işlemi onaylar ise yazılı talimat vererek parayı iade eder.

Eğer parayı iade etmezse bu durumda mahkemeye haksız zenginleşme davası açılması gerekir ki bu davalar hem çok uzun süre devam etmekte hem de çoğu zaman takipsizlik kararı ile sona ermektedir.