Bankalar üzerinden yapılan para gönderme işlemlerinde karşı tarafın hesap numarası son derece dikkatli şekilde kontrol edilerek yazılmalıdır. Çünkü hatalı para gönderme işlemlerinde gönderilen paranın geri alınması hatalı para gönderilen kişinin insafına kalmış bir durumdur. “Yanlış hesaba para gönderdim, nasıl geri alabilirim?” diyen kişilerin yapmaları gerekenler nelerdir?

Yanlış Hesaba Para Göndermek 

Ne yazık ki yanlış hesaba para gönderdim diyen kişilerin yapabilecekleri çok bir şey yoktur. Çünkü hesaba para yatırıldığı anda banka tarafından paranın yeni sahibi karşı hesap olarak kabul edilir ve karşı hesaptan hesap sahibinin bilgisi ve izni olmaksızın bu paranın gerçi çekilmesi mümkün değildir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey parayı gönderdiğiniz kişiye ya da kuruma bankanın ulaşmasını isteyerek hatalı para transferi yapıldığını ileterek bu paranın geri istenmesini sağlamaktır.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Nasıl Geri Alırım?

Hesap sahibinin hatalı para transferini onaylaması durumunda parayı tarafınıza iade etmek için transfer talimatı vermesi yeterlidir. Ancak kişinin bunu reddetmesi durumunda yanlış para transferi yapan kişinin hesap sahibini haksız zenginleşme davası açarak mahkemeye vermesi durumunda alacağını tahsil etme imkanı doğmaktadır. Yapılan bu işlem son derece uzun sürmekte olup pek çok kişi bu nedenle dava açma yoluna gitmemektedir. Ancak paranın geri alınması için uygulanabilecek başka hiçbir yatırım bulunmamaktadır.