Yanlış hesaba para aktarmak zaman zaman para transferi yapan kişilerin başına gelebilen bir şeydir. Yani parayı yanlış bir hesaba havale ya da EFT işlemiyle göndermeniz durumunda sizi uzun bir işlem dizisi bekleyebilir. Yanlış hesaba para aktardığınızda neler yapmanız gerektiğini senaryolar üzerinden anlatacağız.

Yanlış hesaba para aktarmak yanlışlıklar sonucu gerçekleşen bir işlemdir. Yani siz yanlışlıklar sonucunda parayı yanlış hesaba aktarırsınız. IBAN’ı yanlış yazabilirsiniz. Hesap numarasını yanlış yazabilirsiniz. Ya da şube numarasını ve cep telefonu numarasını hatta T.C. kimlik numarasını dahi yanlış yazabilirsiniz.

Öncelikle yanlışlıklara mahâl vermemek için para gönderme ve alma işlemleri sırasında bu gibi önemli bilgileri ve numaraları yazarken kesinlikle yanlış yazmamanız gerektiğini belirtelim. Bu bilgileri yazarken yanlışlık yapmamanız için yazdığınız bilgileri iki kez kontrol etmeniz gerekmektedir. Hatta sizin para gönderen kişi değil para alan taraf olmanız durumda IBAN ya da hesap numarası gibi bilgilerinizi size para gönderecek tarafa doğru vermeniz çok önemlidir.

İster para gönderen taraf olun ister para alan taraf olun IBAN ve hesap numarası gibi bilgilerin doğruluğuna özen göstermeniz gerekir. Şimdi yazımızın devamında yanlış hesaba para aktarmanız durumunda neler yapmanız gerektiğini okuyabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Para Aktardığınızda Ne Olur?

Yanlış hesaba havale yaptığınızda bunu bir süre sonra fark edersiniz. Bu yüzden parayı yanlış hesaba gönderdiğinizin farkına vardığınızda hemen bankanızın müşteri temsilcisini aramalı ve onu bu durumda haberdar etmelisiniz. Bu havale işleminin yanlışlıkla gerçekleştiğini belirterek işlemin iptalini talep etmelisiniz. İşlemi siz internet bankacılığı üzerinden yaptıysanız bu durumda işlemi iptal et seçeneğini tıklamalı ve işlemi iptal etmelisiniz.

Yanlış hesaba EFT yaptığınızda yani parayı başka bankada bulunan bir hesaba aktardığınızda yine bankanızın müşteri temsilcisini aramalısınız. Bu işlemi yanlışlıkla yaptığınızı belirtmelisiniz. Bu durumda bankanız sizin parayı yanlışlıkla gönderdiğiniz banka ile iletişime geçecek ve bu işlemin iptal edilmesini talep edecektir. Yani işlemin bloke edilmesini isteyecektir.

Sizin de ayrıca bloke işleminin yapılması için söz konusu bankaya bir dilekçe yazmanız ve paranın size iade edilmesini talep etmeniz gerekir. Banka bu işlemi inceleyecek ve size parayı iade edecektir. Ancak burada bir durumun daha gerçekleşme ihtimali vardır. Bu da sizin yine parayı başka bankada bulunan başka bir hesaba göndermeniz ve hesabın sahibinin parayı çekme ihtimalidir.

Hesap Sahibi Parayı Çekerse Ne Olur?

Hesabın sahibinin parayı çekmesi durumunda işiniz çok zor bir hâle gelecektir. Çünkü hesabın sahibinin parayı çekmesi durumunda banka bu müşterisine ulaşsa da ve paranın iadesini istese de bu kişi parayı iade etmeyebilir. Bu durumda sizin paranızı alabilmeniz için dava açmanız gerekecektir. Bu da çok zor bir durumdur. Çünkü Sebepsiz Zenginleşme Davası açmanız gerekecektir.

Dava sonucunda siz kazanan taraf olursunuz. Yani mahkeme sizin lehinize sonuçlanır. Mahkemenin sonucunda çıkan sonuç vergi dairesine götürülür ve vergi dairesi gerekeni yapar. Yani mahkemenin kararıyla vergi dairesi bankanın parayı iade etmesi için bir yazı yazar. Banka da size paranızı iade eder.