Bankalar arası para aktarma işlemleri olarak isimlendirilen Elektronik Fon Transferi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan EFT günümüzde şubelerin yanı sıra internet şubesi üzerinden de yapılabilmektedir. Şubelerden gerçekleştirilen işlemlerde daha yüksek EFT ücreti alındığı için son yıllarda özellikle de düzenli EFT talimatı veren kişiler internetten EFT yapmayı tercih etmektedir.

Günümüzde EFT işlemleri şubelerden nakit ve hesaptan, internet şubesi üzerinden ise sadece hesaptan EFT olarak gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerde gönderici karşı tarafın şube kodu ve hesap numarası ya da direkt olarak IBAN numarasını girmekle yükümlüdür. Ancak bazı durumlarda bu numaranın yanlış girilmesi durumunda hatalı EFT işlemi yapılmış olur. Peki, yanlış yapılan EFT iptali nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle işlemin hatalı olduğu hemen hiç vakit kaybedilmeden hemen banka şubesine haber verilmelidir. Banka bu durumda hemen hatalı para geçişi yapılan hesap sahibi ile irtibata geçer ve paranın iadesini talep eder. Aynı zamanda ilgili tutar bloke edilir yani hatalı geçilen hesap sahibinin bu parayı çekmesine ya da bu para ile işlem yapmasına izin verilmez. Hesap sahibi karara itiraz eder ve parayı iade etmezse bu durumda yanlış EFT yapan kişinin hesap sahibine haksız zenginleşme davası açarak paranızı geri alma hakkınız vardır.