Türkiye’nin bir süredir içerisinde olduğu sıkıntılı günler artık yavaş yavaş geride kalmaya başlıyor. Terör olaylarının bir nebze azalması, yapılan seçim sonrası tekrar bir siyasi partinin tek başına iktidar kurabilecek kadar oy olması finans piyasalarının düzelmesine neden olurken yeni hükümetin kurulması ile ibrenin tekrar yukarı dönmesi bekleniyor.

Ekonomik verilerde ibrenin yukarı dönmesi demek aynı zamanda kredi faiz oranlarının da düşmesi anlamına geliyor. Yani yeni hükümetin kurulması, bu hükümetin seçim vaatlerini yerine getirmesi, Maliye Bakanlığı için yeniden Mehmet Şimşek’in başa getirilmesi ve atılacak yeni adımlar ile beraber ekonomik anlamda ülkemizi son derece güzel günler bekliyor. Tabi bunlar ekonomiyi etkileyen iç faktörler. Aynı zamanda yanı başımızda adeta saatli bir bomba gibi duran Suriye ile ilgili de olumsuz gelişmelerin yaşanmaması yani Türkiye’nin bir savaşa çekilmemesi gerekiyor.

Tüm bu şartlar yerine gelirse ihtiyaç kredisi faiz oranları başta olmak üzere tüm faiz oranları için ciddi düşüşlerin yaşanması bekleniyor. Zaten bankalar yılbaşı kredi kampanyaları ile şimdiden kredi faiz oranları üzerinde indirime gitmeye başlamış durumda. Yeni yıl kredi kampanyaları ile bankalar yüzde 1,35 gibi bir faiz oranı sunarken bu oranların beklenen gelişmelerin yaşanmasının ardından kriz patlak vermeden önceki seviyelere gelmesi son derece muhtemel görünüyor. Bu nedenle çok acil nakit ihtiyacı olmayan kişilerin ihtiyaç kredisi başvurusu için aceleci davranmamaları ve biraz daha beklemeleri önerilirken konut kredisi başvuruları için de aynı durumun söz konusu olduğu belirtiliyor.