Yabancı Ülkeden Türkiye’ye Para Gönderme 2017 – 2018

Geleneksel Kişisel Gelişim Saçmalıklarına Son: Kendinizi Gerçek Anlamda Nasıl Geliştirebilirsiniz?
Geleneksel Kişisel Gelişim Saçmalıklarına Son: Kendinizi Gerçek Anlamda Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Yurt dışına para göndermenin mümkün olduğu gibi yabancı bir ülkeden Türkiye’ye para transferi yapmak da mümkündür. Bunun için hizmette olan işletmeler mevcuttur.

Nasıl Gönderilir?
Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’den yurtdışına yahut yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapmak oldukça zor bir işlem olarak görülürken, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte yenilikler sağlandı. Yurtdışında şubeleri bulunan Türk bankaları Türkiye’ye para gönderme işini kolaylaştırıyor. Yurtdışından havale yapmak için paranın transfer edileceği kişinin TC kimlik numarasına para yatırılabiliyor ve kişi bankaya teşrif ederek telefonuna gelen kısa mesajda yer alan bir kodu bankaya bildirerek transfer edilen parayı kolayca temin edebiliyor.

Bunun dışında Western Union veya MoneyGram gibi kuruluşlar aracılığıyla da para transferi gerçekleştirilebiliyor. Western Union, neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde istihdam etmekte olan bir kuruluş olduğundan tercih edilme sebebidir. MoneyGram, Türkiye’de Bank Asya, Kuveyt Türk ve Deniz Bank’ın acenteliğini yaptığı bir kuruluştur. Yakın zamanda aralarına TransferWise isimli yeni bir kuruluş daha eklendi.

Kesinti Olur Mu?
Her işletmede olduğu gibi para transferini gerçekleştiren işletmeler de bu hizmet karşılığında belli bir hizmet bedeli almaktadır. Belirtilen kuruluşlar arasından en makulü seçilerek transfer gerçekleştirilebilir. İnternet üzerinden yapılan transferlerin 14-25 Euro civarı kesinti yaptığı bilinmektedir. MoneyGram ile Türkiye’ye para transferi yapıldığında kesilen tutar 24 Euro’dur. Bu husus yatırılacak paranın belirlenmesi açısından dikkate alınmalıdır. Para transferini gerçekleştirirken istenen bilgilerin eksik ve hatalı olmamasına dikkat edilmelidir.

Aksi takdirde transfer edilen para geri alınamayacak yahut uğraştırıcı bir işlem olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta döviz kurudur. Transfer edilen paranın Türkiye para birimine (TL’ye) çevrilmesi talep edildiği takdirde, bir de kur çevirim farkı kesilecektir. Bu işlem yerine herhangi bir dövizciden kur çevrimi yapılabilmektedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notum Düşük, Ne Yapmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.