Vergi notu, hükümetin yeni hazırladığı ve 2018 yılında uygulanmaya başlayacak düzenleme ile vergi mükelleflerine, onların vergilerini ödeme alışkanlıklarına göre verilecek nottur. Yazımızı okuyarak vergi notu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Hükümet vergisini düzenli olarak ödeyen vergi mükelleflerine indirim yapma kararı aldı. Ancak hepsi bu kadar da değil. Vergisini düzenli ödeyen kişilere KDV iadesi yapılacak ve bu vergi mükelleflerine yeşil pasaport alma kolaylığı sağlanacak.

Vergi Notu Nedir ?

Hükümet vergi indiriminin kimlere yapılacağı ve vergisini düzenli ödeyen vergi mükelleflerine hangi imkânların sağlanacağı konusunda kara vardı. Bu kararlar arasında yenilikler de mevcut. Buna göre vergi mükelleflerine vergi karnesi verilecek ve bu karnede vergi mükelleflerinin ödeme alışkanlıkları yer alacak. Ödeme alışkanlıklarına göre vergi mükelleflerinin aldığı vergi notları işte bu karneye yazılacak.

Vergi Notu Nedir?

Vergi Notu Nedir?

Vergi mükelleflerine A, B ve C olmak üzere üç farklı not verilecek. Eğer vergi mükellefi vergi ödemelerini çok düzenli bir şekilde öderse bu mükellefin notu A+ olacak. Bu not, en yüksek vergi notu olacak. Maliye Bakanlığı tarafından verilecek vergi notu, mükellefin ne kadar vergi indirimi alacağını da belirleyecek.

Yani aldığınız vergi notu ne kadar yüksekse ödediğiniz vergi notuna o kadar yüksek indirim yapılması söz konusu olacak. Ancak vergi ödemelerinizde alabileceğiniz indirim oranı en fazla yüzde beş olacak. Yani yüzde beş, vergi indiriminde üst sınır olacak. Vergi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun daha fazla indirim almanız mümkün olmayacak.

Vergi Notundan Kimler Yararlanabilecek ?

Vergi notu, hükümetin sağladığı imkânlardan ne kadar yararlanabileceğinizi de belirleyecek. Aslına bakarsanız bu vergi notunu kredi notuna benzetmek de mümkün. Çünkü vergi notu da kredi notu gibi belirli ödeme alışkanlıklarından etkilenmekte.

Kredi notu bildiğiniz gibi kredi ödemelerinizden etkilenmekte ve kredi borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğinize göre değişmekte. Vergi notu ise vergilerinizden etkilenmekte ve vergi borçlarınızı ne kadar düzenli ödediğinize göre değişmekte. Bu yüzden Türk vatandaşlarının vergi notunu hemen benimseyeceklerini söylememiş mümkün. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar kolay kredi alabiliyorsunuz.

Vergi notu içinde benzer durumlar söz konusu olmakta. Vergi notunuz ne kadar yüksekse devlet de size o kadar kolaylık sunuyor. Buna göre vergi notunuz A+ olduğunda size yüzde beş vergi indirimi yapılıyor. Ayrıca hem KDV iadesi alabiliyor hem de yeşil pasaport hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Eğer vergi karnenizde yazan notlar pekiyi ise bu durumda KDV iadenizi aynı gün almanız mümkün oluyor.

Vergi Notunun  Faydaları Nelerdir ?

Vergi notu açısından kurumları ilgilendiren bazı konular da mevcut. Buna göre eğer vergi karnesi pekiyi olan bir kurumsanız devlet size ayrıcalık tanıyor. KDV iadenizi yeminli malî müşavir raporu vermeden alabiliyorsunuz. Üstelik sizden mukteza raporu vda istenmiyor. Yani hakkınızda vergi uygulaması açısından şüphe duyulan bir konu varsa sizden bu konu hakkında bir rapor istenmeyecektir. Bu kararların tümü 2018 yılında uygulanmaya başlayacaktır.

Vergi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

  • Aylık / Yıllık Ciro
  • Vergi Oranlarınız
  • Firmadaki Personel Sayınız