Vergi indirimi bildiğiniz gibi bir süredir gündemde. Hükümet vergi indiriminin ayrıntılarını belirledi ve bu konuda belirli kararlar aldı. Vergi indirimi pek çok vergi mükellefini kapsayacak. Ancak bunun için vergilerinizi düzenli olarak ödemeniz şart.

Buna göre 1 milyon TL’ye kadar olan vergi borçlarınız için yüzde beş indirim alabileceksiniz. Eğer vergi borcunuz 1 milyon TL’nin üstünde ise bu durumda yine toplam borcunuzun 1 milyon TL’ye kadarlık kısmı için yüzde beş indirim almanız mümkün olacak. Ayrıca yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili alınan kararlar 2018 yılında geçerli olacak.

Vergi indiriminden nasıl yararlanacağınızı merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Hükümetin, vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişilerde aradığı bazı koşullar mevcut. Bu koşulların ilki vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin vergilerini düzenli olarak ödemesidir.

Vergilerinizi geciktirmeden ve çok düzenli bir şekilde ödemeniz şarttır. Hükümet aslında bu düzenlemeyi yaparak vergi borçlanmalarının önüne geçmek istemektedir. Yani insanlara vergilerini düzenli ödeme alışkanlığı kazandırmak istemektedir. Hükümet söz konusu düzenleme için vergi mükelleflerini teşvik edecek kararlar almıştır. Buna göre Maliye Bakanlığı vergi mükelleflerine vergilerini ödeme alışkanlıklarını göz önüne alarak not verecektir.

Bunu kredi notuna benzetmek mümkündür. Buna göre Maliye Bakanlığı vergi mükelleflerine A, B, C olmak üzere üç farklı not verecektir. Böylece vergi mükelleflerinin bir vergi karnesi oluşacaktır. Bu notlar vergi karnesine kaydedilecektir.

Vergi karnenize işlenen vergi notunuz ne kadar yüksekse sizin alacağınız indirim de o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca vergilerini çok düzenli olarak ödeyen kişilerin notu A+ olabilecektir.

Vergi notunuzun A+ olması durumunda size özel ayrıcalıklar tanınacaktır. Bu ayrıcalıklar yüzde beş vergi indirimi, KDV iadesi ve yeşil pasaport almakta kolaylık şeklinde belirlenmiştir. Yani notunuz ne kadar yüksek olursa devletin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanmanız da o kadar mümkün olacaktır. Tüm bunların yanı sıra notunuzun A+ olması durumunda KDV iadenizi aynı gün almanız mümkündür.

Hükümet vergi mükelleflerinden vergi borçlarını düzenli şekilde almak için vergi indirimi ve benzeri teşvikler kullanmaktadır. Kurumlara yine aynı şekilde cazip avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlardan biri vergi notu A+ olan kurumlara sağladığı KDV iadesini yeminli malî müşavir raporu olmadan alabilmektir. Yani vergi notu A+ olan kurumlar KDV iadelerini yeminli malî müşavir raporu olmadan alabileceklerdir.

Ayrıca bu kurumlardan mukteza raporu da istenmeyecektir. Mukteza raporu şüphe duyulan konularla ilgili olarak işletmeden istenen bir rapordur.

Bu raporla işletmeden konu hakkında açıklama istenmektedir. Vergi notu pekiyi olan kurumlardan bu raporun istenmemesi her ne kadar kurum için bir avantaj olsa da biraz düşündürücüdür.