Vergi İndirimi Kimlere Yapılacak?

Borsa Ne İşe Yarar?

Vergi indiriminin kimlere yapılacağı belli oldu. Bir süredir konuşulan vergi indirimi konusunun ayrıntıları belirlendi. Vergisini düzenli ödeyen vergi mükellefleri yeşil pasaport kolaylığından KDV iadesine kadar pek çok ayrıcalıktan yararlanacak.

Vergilerin düzenli ödenmesi için belirli teşvik edici düzenlemeler imza atan hükümet, vergi mükelleflerine son derece cazip teklifler sunuyor. Buna göre vergilerinizi düzenli ödemeniz hâlinde yüzde beş vergi indirimi alabilecek, KDV iadesi alabilecek ve yeşil pasaport kolaylığından yararlanabileceksiniz. Hükümet ayrıca vergi mükelleflerine vergi notu vermeyi ve bunları vergi karnesine işlemeyi planlıyor. Böylece vergi borcu gibi pek çok sorunun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Hatırlayacağınız üzere 2016 yılında hükümet borcu olan kişilere ödeme kolaylığı ve yapılandırma fırsatı getirmişti. KYK borcu olanlardan vergi borcu olanlara kadar herkese borcunu faizsiz yapılandırma ve ödeme fırsatı verilmişti: Bu sayede pek çok kişi vergi borcunu yapılandırmış ve taksitlerini ödemeye başlamıştı. Ancak bu vergilerin düzenli ödemesi konusunda insanları teşvik etmemişti. Devlet vatandaşı teşvik etmek için başka bir yöntem buldu ve vergisini düzenli ödeyen vergi mükelleflerine yüzde beş indirim yapma kararı aldı. Bu karar vergi borcu olmayanları ya da vergi borcu az olanları kapsayabilir. Hükümetin söz konusu planı ayrıca vergi borcunu düzenli ödeyen vergi mükelleflerine vergi notu vermeyi ve onlara bu notlarına göre avantajlı uygulamalar paketi sunmayı da kapsıyor.

Vergilerinizi düzenli olarak ödediğinizde Maliye Bakanlığı size A, B, C olmak üzere farklı notlar verecek. Bu notlara ek olarak eğer vergilerinizi çok düzenli bir şekilde öderseniz notunuza bir artı eklenecek. Yani notunuz A+ olacak. İşte hangi vergi mükellefine ne kadar indirim yapılacağı konusunda bu vergi notlarından yararlanılacak. Vergi notunuz ne kadar yüksek olursa alacağınız vergi indirimi de o kadar fazla olacak. Vergi notunuzun A+ olması hâlinde hem yüzde beş vergi indirimi hem de KDV iadesi ve yeşil pasaport hizmetleri alabileceksiniz. Ancak vergi indirimi konusunda alabileceğiniz en yüksek indirim yüzde beş olacak. Maliye Bakanlığı size ayrıca ödeme alışkanlıklarınızın kaydedileceği bir vergi karnesi verecek. Böylece vergi ödeme alışkanlıklarınıza göre aldığınız vergi notu bu vergi karnenize yazılacak. Eğer karneniz pekiyi olursa KDV iadenizi aynı gün alabileceksiniz. Eğer kurumsanız ve karneniz pekiyi ise bu durumda KDV iadenizi yeminli malî müşavir raporu vermeden alabileceksiniz. Ayrıca kurum olarak bir avantajınız daha olacak ki o da sizden mukteza raporunun istenmemesidir. Bu rapor vergi uygulaması açısından açıklaması olmayan ya da şüphe duyulan konularla ilgili işletmeden konu hakkında açıklamanın istendiği rapordur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

2018 yılında uygulanacak vergi indirimi konusunda mutlaka bilmeniz gereken diğer hususlar vergi indiriminin en fazla 1 milyon TL’ye kadar olan vergi borçlarını kapsamasıdır. Eğer vergi borcu 1 milyon TL’yi geçiyorsa bu durumda vergi indirimi sadece 1 milyon TL’ye kadar olan vergi borcuna uygulanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.