Vergi Borcu Yeniden Yapılandırma Fırsatı

Borsa Ne İşe Yarar?

Hükümet 7,2 milyon kişinin vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına karar verdi. Buna göre 2016 yılının Temmuz ayından 2017 yılının Mart ayına kadar vergi borçlarını ödemeyen kişilerin borçları yeniden yapılandırılacak. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi borcu olan 7 milyon 200 bin vatandaşın vergi borçlarının yapılandırılacağını açıkladı. Bu kişilere borçlarını yeniden yapılandırma hakkı verilecek. Maliye Bakanı Ağbal, vatandaşların vergi borçlarını rahatça ödemelerini sağlayacak. Buna göre Temmuz 2016’dan Mart 2017’ye kadar vergi borcunu ödemeyen herkes bu düzenlemeden yararlanabilecek.

Her Türlü Vergi Borcu Yeniden Yapılandırılabilecek

Maliye Bakanının yaptığı açıklamaya göre vergi borcunu ödemeyen vatandaşların sayısı 7 milyon 200 bine ulaşıyor. Bu vergilerin içinde her türlüsünü bulmak mümkün. Ağbal bu yapılandırma sayesinde söz konusu borçların büyük bir kısmının yapılandırma sonucuna tahsil edilebileceğiniz söylüyor.

Ağbal yeniden yapılandırma düzenlemesine ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış oluyoruz. Çünkü 2016 Temmuz’undan 2017 Mart’ına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen, yine vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz.”

Motorlu Taşıtlar Verginizi de Yapılandırmanız Mümkün

Eğer verginizi yukarıda belirttiğimiz süre zarfında vadesinde ödemediyseniz yani geciktirdiğiniz bir vergi ödemeni varsa ayrıca ödemediğiniz trafik cezası, park cezası ve benzeri cezalar varsa bu ödemeleri yeniden yapılandırma kapsamında ödemeniz mümkündür. Motorlu taşıtlar vergisi de yeniden yapılandırılabilecek vergi ödemelerine dahil edilmektedir.

Emlak vergisi ve kira geliri vergisi ödemeleri söz konusu vade içinde ödenmesi gereken vergiler arasına girmektedir. Özellikle kira geliri vergisi son iki ay içinde çıkmıştır. Bu vergi düzenlemesi evini ya da iş yerini kiraya veren ev sahiplerinin ya da iş yeri sahiplerinin vergi ödemesini şart koşan bir düzenleme olmuştur. Eğer kira geliri verginizi ödemediyseniz bu düzenleme kapsamında yapılandırabilir ve rahatça ödeyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartını Doğru Kullanma İpuçları

2016 Haziranında Başvuru Yapanların Başvuruları Güncellenecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal yeniden yapılandırma düzenlemesinin nasıl uygulanacağına yönelik açıklamalar da yaptı. Hatırlayacağınız gibi bir yeniden yapılandırma düzenlemesi 2016 yılının Haziran ayında da yapılmıştı. Bu süreçten sonra sözü edilen Temmuz ve Mart ayları arasında bu kişinin borcu varsa kişinin başvurusu güncellenecek. Temmuz ve Mart ayında ödemediğiniz vergi borcunuz varsa bu yapılandırmadan yararlanabilir, borcunuzu kapatabilirsiniz.

Yeniden yapılandırma kanunu kapsamında bu olanaktan Haziran ayında yararlanan kişiler şimdiki yeni kanundan da yararlanabilecek. Peşin ödeme indirimi yeni kanun kapsamında yine yapılacak. Haziran ayında hatırlayacağınız üzere yine peşin ödemelere indirim yapılmıştı. Ağbal’ın uygulama konusunda yaptığı açıklamalara göre yeniden yapılandırma sayesinde 47 milyar TL civarında vergi tahsil edilmiş olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.