Vergi Borcu Olanlara Son Şans

Vergi borcu olan ve yeniden yapılandırma fırsatından mükelleflere Maliye Bakanı Naci Ağbal borçlarını ödemeleri konusunda uyarıda bulundu. Vergi borçları için yeniden yapılandırma fırsatının son şans olduğunu söyledi. 

Vergi borcunuz varsa ve borcunuzu yeniden yapılandırdıysanız bu çağrıya kulak vermelisiniz. Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi borçlarını yeniden yapılandıran mükelleflerin Mayıs ayı içinde ödeme yapması gerektiğini söyledi. Bunun telafisinin olmadığını ve yeniden yapılandırma kanununa göre borcunu ödemeyen mükelleflere yeni bir şans tanınmayacağını belirtti. Yani bu ay içinde ödeme yapma olanağının sunulması vergi mükelleflerine verilen son şans.

Yeniden Yapılandırdığınız Vergi Borçlarınızı Mutlaka Ödeyin

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun vergi borcu olan mükellefleri çok rahatlatmıştı. Ancak bu kanunda göz önüne alınması gereken en önemli husus, borcunuzu yapılandırmaya göre verilen taksit ödeme tarihinde ödemediğiniz zaman size hiçbir şekilde yeni bir imkân ya da bir şans daha tanınması söz konusu olmamaktadır. Borçların yapılandırılması her ne kadar iyi bir fırsat olsa da taksitleri zamanında ödemediğiniz takdirde hiçbir şekilde yeni bir olanağınız olmuyor.

Vergi borcu olanların borçlarını yapılandırarak ödemelerine imkân tanıyan yeniden yapılandırma fırsatı Ocak ayındaki ödemelerin Mayıs ayına ertelenmesini sağlamıştı. Bu nedenle eğer siz de böyle bir erteleme yaptıysanız borcunuzu Mayıs ayı içinde mutlaka ödemeniz gerekiyor. Bu ay içinde borcunuzu ödememeniz durumunda devlet size başka bir fırsat sunmayacak. Eğer başvuru yaptıysanız ve ilk taksidinizi yatırmazsanız yapılandırma kanunundan yararlanma hakkınızı kaybedersiniz.

Yapılandırma Hakkının Kaybedilmesi Söz Konusu

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılması kanununa göre başvuru yapan kişiler ilk taksidi Mayıs ayında ödemek zorundalar. Eğer ilk taksidi ödemezseniz yaptığınız başvuru da yapılan taksitlendirme de boşa gidiyor. Borcunuzu ödemediğiniz dönemler için borcunuzu yeniden yapılandırma hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Yani olası bir yapılandırma fırsatı verilse de bundan yararlanamıyorsunuz.

Yeni kanunun kapsamı konusunda Maliye Bakanı Naci Ağbal önemli bilgiler verdi.

“Yeni kanuna özel hüküm koyduk. Mayısta taksiti ödemeyenler yeni kanundan yararlanamıyorlar. Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son fırsattır. Böylelikle kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam etsinler. Mayıs ayı içinde ödemesini yapmayanlar için gerekli takibatı yaptıracağız. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin. 19 milyar lira yapılandırma kanunu kapsamında tahsilat yaptık.”

Zaman Zaman Borçları Yeniden Yapılandırma Fırsatı Veriliyor

Devlet zaman zaman vergi borçları ve KYK borcu olanlara borçlarını kolayca ödeme şansı vermek amacıyla yeniden yapılandırma olanağı sunuyor. Vergi mükelleflerine de aynı şekilde yapılandırma olanağı sunuyor. Bu sayede hem borçlu olan kişi borcunu ödemiş oluyor hem de devlet borçları tahsil etmiş oluyor. Vergi borcu olanlara zor durumda olmaları hâlinde beyannamelerini zamanında vermeleri öneriliyor. Ayrıca geriye dönük vergi borçlarının bir yıldan fazla olmaması da öneriler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.