Kredi notunu etkileyen önemli faktörler bulunmakla beraber bunlardan en önemlilerinden biri de kişinin borçlarını ödeme düzenidir. Borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi skoru yükselirken borcunu gecikmeli olarak ödeyen kişilerin ise not ortalamaları düşürülmektedir. Peki, vergi borcu kredi notunu etkiler mi?

Vergi Borcu Kredi Notu 

Kişinin ödemediği vergi borcunun bulunması durumunda kredi notunun bu borçtan etkilenmesi söz konusu değildir. Çünkü kredi notu hesaplaması için dikkate alınan borçlar tamamen bankalardan kullanılan kredili ürünlere ait olan borçlardır. Yani kişinin kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borcu gibi bankalar ile alakalı olan borçlardır. Bunun dışında kalan vergi borcunun ödenmemesi durumunda kredi notunun etkilenmesi söz konusu değildir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 

Kredi notunu düşüren faktörler bulunmakta olup bunun en önemli nedeni kişinin bankaya olan borçlarını düzensiz olarak ödemesidir. Sürekli olarak bankacılık işlemlerini kulanan ve tüm borçlarını son ödeme tarihleri içerisinde gerçekleştiren kişilerin not ortalamaları düzenli olarak yükselirken bunun dışında kalan durumlarda ise ne yazık ki kredi notu ortalaması düşürülmektedir. Kredi notunu yükseltmek için borcuna sadık bir müşteri olunması yeterlidir.