Vefat eden kişinin kredi borcu ne olur? Gibi sorulan sorulara cevap vermek için ilk önce hayat sigortası konusunda biraz konuşmak gerekecektir. Çünkü hayat sigortası, genellikle kredi çekmeden evvel krediyi çeken kişinin adına yaptırılan bir sigortadır.

Fakat bankaların illa ki hayat sigortası yaptırılacak diye bir mecburiyeti bulunmamaktadır. Bu durumda eğer ki hayat sigortası yaptırmak istemezseniz bu, tamamen sizlere kalmış bir durum olmaktadır. Bankanızdan kredi kullanırken banka hayat sigortasını yaptırdıysanız, sigorta ücretini kredi kullanan kişinin ödemesi gerekmektedir.

Bireysel olarak alınan krediler, bankalar tarafından müşterilere verilirken kredi miktarı oranında bankaca sigortalanırken, kullanıcılardan da sigorta masrafı şeklinde bir tutar kesilmektedir.

Tüketici kredisi çekildikten sonra ölen kişinin borcu ne olur?
Bankalardan tüketici kredisi kullanan kişinin ölümü durumunda sigorta, geriye kalan kredi miktarını ölen kimsenin yakınları yani mirasçıları tarafından ödenmektedir. Fakat ölüm nedeni intihar gibi sebeplerden kaynaklıysa itiraz edilebilmektedir. Fakat bu işin iyi bir sonuca bağlanması isteniliyorsa, hukuki yardım talebinde bulunulmalıdır.

Kredi Kartı borçlusunun ölümü sonrasında, kalan borç ne olur?
Tüketici kredisinde geçerli olan itiraz edebilme yolu burada hiçbir şekilde kullanılmamaktadır. Yani ne olursa olsun her şekilde kredi kartı borcunun ödenmesi şarttır. Vefat eden kişinin kredi borcu ne olur? Sorusunun yanıtı ise şöyle olmaktadır. Banka kredi kartı borcunun ödenmesi maksadı ile ölen kimsenin mirasına ortak olarak, bu kredi kartı borcunu vefat eden kimsenin mirasçılarından isteme hakkına sahip olmaktadır.

Bu sayede ölen kimsenin mirasçıları reddi mirasta olmaları durumunda borcu ödemekten kurtulabilirler. Önemli olan bir diğer konu da reddi miras işini kesinlikle bu işten anlayan bir kişi ile yani bir avukat yardımı ile uygulanması gerekmektedir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda çıkabilecek problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır