Son zamanlarda yatırımcılar tarafından araştırılan ve alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendirilen varantlar çoğu kişi tarafından mantıksal olarak tam olarak kavranamadığı için çok sık kullanılmamaktadır. Bu anlamda mantığı kavrandıktan sonra iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir.

Ancak bilinmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Varantlar yatırım aracı olarak düşünüldüğü zaman diğer yatırım araçlarına göre daha fazla riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıntılı düşünüldüğü zaman seans içerisinde tüm yatırımlar kaybedilebilir. Bunun haricinde akıllı ve şanslı bir yatırım sonrasında yatırımlar iki üç katına kadar çıkarılabilir.

Yatırımcılar için alternatif bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. Yatırımlar içerisinde en riskli yatırım olarak ifade edilir. Yatırım yapıldığı ve değerlendirmeye alındığı zaman vade sonunda olan gün sayısı ve karda kapatmış olanların seçilmesi oldukça önemlidir. Riskleri büyük olduğu için yatırımlardan önce mutlaka araştırılması gerekmektedir. Varantlar bir varlığı zamanından önce satın almayı ya da satmayı hedefleyen bir sistemdir. Daha önceki bir tarihte belirlenmiş vade sonu fiyatı belirlenmiştir. Bu anlamda daha önceden fiyat belirlendiği için borsada işlem görmektedir. Varlık olarak bahsedilen durum ise genellikle bir hisse senedi, endeks ya da döviz olarak ifade edilebilir.

Varant Nasıl Alınır – Satılır?

Varantların alım satım işlemlerinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Hisse senetlerinde geçerli olan işlemler ile aynı özellik taşımaktadır. Yatırımcılar hisse senetlerini nasıl alıp satıyorlarsa aynı şekilde varantları da alıp satabilirler. Ancak bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır. Genellikle hisse senetleri başka yatırımcılardan alınıp başka yatırımcılara satılmaktadır.

Ancak merak uyandıran varant bu şekilde işlem görmez. Genellikle başka bir yatırımcıdan alınmak yerine varantı ihraç eden kurumdan satın alınmaktadır. İhraç eden kurum bazı işlemler yapmaktadır. Anlık fiyat kademeleri düşünüldüğü zaman gelen satışlar ve alışlar dengelenmektedir. Daha öncesinde alış ve satış emirleri girdiği takdirde yatırımcılar arasında el değiştirebilir. Bu şekilde yatırımcılar arasında işlem görebilir.

Varantlar detaylı bir şekilde düşünüldüğü zaman iki grupta incelenmektedir. Alım varantları ve satım varantları olarak dengelenmektedir. Alım varantları genel anlamıyla birlikte varlık fiyatının artması sonucunda ilerlerken satım varantı ise varlığın fiyatıyla ters orantılı bir şekilde ilerlemektedir.

Risk almaktan kaçınmayan yatırımcılar için önerilmektedir. Bu anlamda kaybetme riskleri ise oldukça fazladır. Ancak risk alındığı ve akıllı yatırımlar sonucunda kazançlı çıkıldığı zaman ise bu anlamda yatırımlar en iyi şekilde değerlendirilebilmektedir. Yapılan satın alma işlemlerinde varlığın kendisi satın alınmaz. Varlığın alım satım hakkı alınır. Bu iki durum arasında büyük farklar bulunmaktadır.

Varantlar tıpkı borsa gibi çeşitli alanlarda işlem görmektedirler. Bu sayede müzayede sistemindeki gibi fiyatlar ve değerler sürekli olarak artmaktadır. İşlem ve yatırım yapılmadan önce piyasalar hakkında bilgi sahibi olmak yatırım araçlarını en iyi şekilde araştırmak oldukça önemlidir. Bu sayede işlem yapmak çok daha kolay bir hal alacaktır. Varant yatırımcıların risklere karşı dikkatli olmaları ve her iki ihtimali de göz önünde bulundurmaları şarttır.