SMS kredi başvuru hizmeti veren bankalar arasında yer alan Vakıfbank aynı zamanda düzenlediği ihtiyaç kredisi kampanyaları ile de oldukça cazip koşullarda ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermektedir. Vakıfbank SMS kredi başvurusu için kredi yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak kimlik numaranızı eklemeniz ve oluşturduğunuz mesajı 5724 numarasına göndermeniz yeterlidir.

Vakıfbank SMS kredi başvurusu işleminin ardından kısa sürede kredi başvuru sonucu yine cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Vakıfbank kredi başvuru sonucu olumlu olan kişilerin kredilerini kullanabilmeleri için Vakıfbank ihtiyaç kredisi başvuru evrakları ile şubeyi ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Vakıfbank ihtiyaç kredisi başvuru sonucu olumsuz olan yani kredi başvuru reddi yapılan kişilerin ise kolay kredi veren bankalar aracılığı ile yeniden kredi başvurusunda bulunmaları önerilmektedir.

Günümüzde bankalar kredi notu üzerinden değerlendirmede bulunmakta olup kredi notu düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları mümkün değildir. Özellikle de adı kara listede olanlara kesinlikle kredi verilmemekte ve bu kişilerin kara listeden çıkmak için en az 5 yıl beklemeleri gerekmektedir.

5 yılın dolmasının ardından Merkez Bankası kara liste affı çıkarmakla beraber ne yazık ki bankalar bu veri tabanını silmedikleri için eskiden kara listede olan kişileri görebilmekte ve bu kişilere kredi onayı vermemektedir. Burada bankanın amacı kişinin kredi notu düşük olduğu için riskli bulması değil aslında müşterilerine kara listeye girmemeleri adına göz dağı vermektir.