Vakıfbank üzerinden kredi notunuzu kolay ve hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için Vakıfbank mobil bankacılık uygulamasını akıllı telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Vakıfbank kredi notunuzu öğrenmek amacıyla hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Vakıfbank kredi notu öğrenme hizmetini mobil bankacılık uygulaması üzerinden vermektedir. Vakıfbank Mobil Bankacılık uygulamasını indirerek kredi bölümünden kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Ancak elbette tüm bankaların yaptığı gibi Vakıfbank da bu hizmet için  dört ya da beş TL’lik bir ücret almaktadır. Yani bankalar kredi notu sorgulama işlemini ücretsiz yapmamaktadırlar.

Aslına bakarsanız kredi notunuzu bankaların mobil uygulamalarından değil Findeks platformu üzerinden öğrenmeniz daha iyidir. Çünkü her iki platform da zaten bu işlem için ücret almaktadır. Eğer kredi notunuzu her ay sorgulama ihtiyacı duyuyorsanız ve kredi notunuzu da risk raporunuzu da takip etmek istiyorsanız Findeks üyelik paketlerinden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Eğer kredi notu sorgulama işlemini her ay değil de daha uzun aralıklarla yapıyorsanız bu durumda bankanızın mobil bankacılık uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Kredi notu sorgulama işlemi yapmak özellikle kredi almak istediğiniz dönemde sizin için daha önemli hâle gelecektir. Bu yüzden her şeyden önce kredi notunuzu yakından takip etmeli ve ay ay sorgulamalısınız. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınıza göre değişecektir.

Kredin Notu Neden Düşer ?

Eğer kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirirseniz, kredi borcunuzu ödemezseniz ya da kredili mevduat hesabı (KMH)’nızın borcu olursa bu durumda kredi notunuz düşecektir. Ayrıca riskli ya da çok riskli müşteri kategorisine girme ihtimaliniz de artacaktır. Bu yüzden kredi notunuzu sürekli takip etmenizde yarar vardır. Kredi notunuzu takip ederseniz sizin ödeme alışkanlıklarınızın notunuzu nasıl etkilediğini öğrenmeniz de mümkün olur.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir ?

Kredi notunu etkileyen belli başlı unsurlar vardır. Bu unsurlar ve bunların kredi notuna yüzdelik etki oranı bellidir. Kredi notunuza etki eden etmenleri ve bunların kredi notunuzun içinde hangi oranda yer aldığını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  • Yeni Kredi Açılışları (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10).

Gördüğünüz gibi yeni kredi aldığınızda kredi notunuz etkilenmektedir. Ayrıca kredi kullanım yoğunluğunuz ile hesap ve borç durumlarınız da kredi notunuzu etkilemektedir. Bu yüzden kredi aldığınızda kredi notunuzun nasıl etkileneceği sizin borcunuza ne kadar sadık olduğunuza bağlı olarak belli olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

Yani eğer borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız yeni kredi aldığınızda kredi notunuz olumlu etkilenebilir. Eğer borçlarınızı gecikmeli olarak ödüyorsanız bu durumda kredi notunuzun olumsuz şekilde etkilenmesi söz konusu olacaktır. Gördüğünüz gibi kredi notunuza en çok etki eden etmen bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarıdır. Yani eğer siz kredi kartı ekstre borcunuzun her ay sadece asgarî tutarını ödüyorsanız ve kalan borç sonraki aya kalıyorsa bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenebilir.