Günümüzde finansal hareketlikler ile birlikte ekonomik göstergelerde belirli bir incelemeye ve değerlendirilmeye alınmaktadır. Finansal işlemlerin yapıldığı merkezlerin temelinde bankalar bulunmaktadır. Ülkemizde de çeşitli bankalar bu kapsamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Kamu ve özel bankalar olmak üzere ikiye ayrılan bankacılık faaliyetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluşu tarafından denetimlere tabi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kamu ve Özel Bankalar
Bilindiği üzere Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası Kamu bankası olarak bilinmektedir. Özel bankaların ise en önde gelenleri İş Bankası, Garanti Bankası, Deniz Bank, HSBC, Yapı Kredi ve QNB Finansbank olarak bilinmektedir.

Bankacılık Faaliyetleri
Ülkemizde faaliyetlerine devam eden bankalar genelde finans işlemleri yapmaktadırlar. Para transferleri, vadeli ve vadesiz işlemler, maaş ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi çekimleri veya kredi kartı işlemleri gibi farklı farklı işlemler yapmaktadırlar. Bunun yanında son zamanlarda bankalar bireysel emeklilik sistemi üzerine çalışmalar yapmakta ve bu alanda çeşitli emeklik sistemlerini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Nedir?
İnsanlar gününüzde kendi sosyal güvenlik kurumlarının yanında bireysel olarak da emeklilik sistemlerine başvurmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli bir sistem olarak bilinmektedir. İnsanlar kendi emekli maaşları yanında bireysel bir şekilde de bireysel emeklilik için belirli bir yol izlemesi gerekmektedir. Bireysel emeklilik için müşteriler banka şubelerine başvurmakta ve uzun bir dönem belirli oranda para yatırmaktadır. Bu kapsamda yatırılan para 10 sene sonra kişilere toplu para ödemesi ya da maaş olarak geri ödenmektedir.

Bireysel Emeklilikte Vakıfbank
Ülkemizin kamu bankalarından olan Vakıfbank’da müşterilerine bireysel emeklilik sistemleri sunmaktadır. Bireylerin yatıracakları paranın %25 i kadar devlet desteği de sistem tarafından müşteriye yansıtılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemleri kısa soluklu değil, uzun soluklu bir projedir. Ayda 100 Türk Lirası ödemeler ile insanlar belirli bir yaştan sonra çift emekliliğin keyfini sürebilmektedirler