Vakıf Katılım konut kredisi faiz oranları 2019 yılında hayalindeki konutu satın almak isteyen tüketiciler tarafından merak edilmektedir. Vakıf Katılım konut kredisi 2019 yılında Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi ile tüm kredi çeşitlerindeki faiz oranları gibi düşüşe geçmiştir.

Kamu bankalarından biri olan Vakıf Katılım, devlet desteğini de faiz politikalarına yansıtmıştır. Konut kredilerinde faiz oranları sene başında % 1.60 civarında gezerken Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile % 0.99 seviyelerine düşmüştür. Kamu bankası olması nedeniyle Vakıf Katılım, konut kredisi kullanmak için en iyi bankalardan biridir. Yazımızın devamında Vakıf Katılım konut kredisi hakkında gerekli olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi detaylarına bakabilirsiniz.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Vakıf Katılım konut kredisi başvuru şartları konut kredisi başvurusu kapsamında banka tarafından belirlenmiştir. Kamu bankalarından biri olan Vakıf Katılım’dan konut kredisi kullanmak için banka müşterisi olma zorunluluğu yoktur. Konut kredisi kullanmak isteyen tüm tüketiciler konut kredisi için Vakıf Katılım’a başvuru yapılır. Bankanın belirlediği başvuru şartları:

 • 18 yaşını yasal olarak doldurmak gereklidir.
 • Maaş bordrosu bankaya mutlaka sunulmalıdır.
 • Evlilerin kredi kullanımından haberdar olması için eş rızası belgesi ıslak imzalı olarak bankaya verilmelidir.
 • Daha önce kullanılmış kredilerin düzenli olarak ödenmiş olması ve kredi sahibinin kredi notunun yüksek olması gereklidir.
 • Kredi kullanılacak mülkün iskan belgelerinin alınmış olması zorunludur.
 • Tapuda konutun mesken statüsünde olması gerekir.

Vakıf katılım tarafından gelir belgesi büyük önem arz etmektedir ve çalışma durumuna göre farklılık gösterebilir. Örneğin; özel sektör çalışanlarından maaş bordrosu ve şirket imza sirküleri istenirken, kamu çalışanları için sadece maaş bordrosu istenmektedir. Çiftçiler içinse arazi tapu belgeleri mutlaka istenmektedir.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vakıf Katılım konut kredisi istenen belgeler bankanın prosedür gereği değil zorunlu olarak sağlanması gereken belgelerdir. Başvuruların tamamı, tüketiciler tarafından bankaya giderek yapılmalıdır. Banka tarafından istenen belgeler:

 • Vakıf Katılım tarafından size verilen başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport aslı ve fotokopisi,
 • Kredi sahibinin çalışma durumunu gösteren gelir belgesi,
 • Şube tarafından bankaya gidildiğinde sizden istenecek diğer belgeler,
 • Kredi kapsamında olan konutun tapu belgesi fotokopisi,
 • En az 2 ay öncesinin ödenmiş olan elektrik, doğalgaz ya da su faturalarından biri, (İkemetgah belgesi yerine geçecektir)
 • Gerekli görülmesi durumunda kefil için istenen belgelerdir.

Kefil şartı, kredi sahibinin kredi notunun yüksek olmaması durumunda Vakıf Katılım tarafından istenmektedir. Kefilin kredi notunun ve kredi sicilinin iyi olması gereklidir.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Vakıf Katılım konut kredisi özellikleri 2019 yılında da önceki yıllar ile aynı kapsamda yer almaktadır. Vakıf Katılım konut kredisi diğer bankalardan hatta Vakıfbank’tan bile farklılık göstermektedir. Vakıf Katılım ve Vakıfbank, aynı çatı altında bulunan farklı bankalardır. Toplumda ikisinin de aynı banka olduğuna dair bir kanı bulunmaktadır fakat bu konuda doğru olan nokta budur. Vakıf Katılım konut kredisi özellikleri:

 • Konut kredisi ile satın alınmak istenen konutun ekspertiz değerinin % 80’i kadar finansman kullanılabilir.
 • 180 aya kadar vade seçenekleri kullanılabilir. Size uygun vade seçeneği seçilerek uygun ödeme planı oluşturulmalıdır.
 • Vakıf Katılım tarafından gerekli durumlarda ek teminat istenebilir.

Kredi özelliklerinin hepsi Vakıf Katılım’a özgü olarak belirlenmiştir ve hiçbir koşula göre değişiklik göstermemektedir.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Aylık Faiz Oranları Nedir?

Vakıf Katılım konut kredisi faiz oranları konusunda tüketicilere doğru olarak bilgi verilmesi gereklidir. Bankalardan tarafından açıklanan % 0.99 faiz oranı sadece belirli bir vade ve belirli bir tutar için geçerlidir. Bu durumun net olarak açıklanması gerekmektedir. Aylık faiz oranları şu şekildedir.

 • 000 TL’ye kadar olan ve 1-24 ay arası vade seçeneklerinde aylık faiz oranı % 0.99’dur.
 • 000 TL’ye kadar olan ve 25- 60 ay arası vade seçeneklerinde aylık faiz oranı % 1.29’dur.
 • 000 TL’ye kadar olan 61- 180 ay arası vade seçeneklerinde aylık faiz oranı % 1.39’dur.
 • 000 TL üzeri 1-60 ay arası vade seçeneklerinde aylık faiz oranı % 1.29’dur.
 • 000 TL üzeri 61-180 ay arası vade seçeneklerinde aylık faiz oranı % 1.39’dur.

Vakıf Katılım tarafından sunulan aylık faiz oranları yukarıdaki şekildedir. Bilgilerin tamamı Vakıf Katılım kurumsal internet sitesinden teyit edilmiştir.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Vade Seçenekleri Nelerdir?

Vakıf Katılım konut kredisi vade seçenekleri banka tarafından tüketicilere kolaylık sağlaması için oldukça geniş aylara yayılmıştır. Vakıf Katılım tarafından verilen vade seçenekleri tüm tutarlar için 180 aya kadar uzamaktadır.

Kullanmak istediğiniz tutarı ne olursa olsun Vakıf Katılım sizlere 180 ay vade seçeneği sunmaktadır. Vade seçeneği düzenlenirken size en uygun olan vade aralığını seçmeniz banka tarafından tavsiye edilir. Ara ödeme yapmak için en uygun vade seçeneği hesaba katılmalıdır.

Ayrıca Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma detaylarına ulaşabilirsiniz.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Kullanmak İsteyenler İçin Örnek Fiyatlama

Vakıf Katılım konut kredisi örnek fiyatlama kredi kullanma durumunda tüketicilere bilgi vermek amacıyla banka tarafından hazırlanmıştır. Vakıf Katılım konut kredisi kapsamında kredi kullananlar için örnek fiyatlama açıklaması yapmak gereklidir.

100.000 TL konut kredisi için değerlendirildiğinde banka tarafından alınan tahsis ücreti 500 TL’dir. Vakıf Katılım ekspertiz ücreti de 650 TL’dir. Ekspertiz ve ipotek tesis işlemlerinde maliyet kadar ücret tahsil edilmektedir. Konut ve DASK Sigorta bedelleri yer ve m2 göre değişkenlik gösterebildiği için yıllık maliyet hesaplamalarına dahil edilmemektedir