Bankaların sunduğu hizmetlerden biride banka hesapları hizmetleridir. Bu hesaplar farklı pek çok amaç için açılmakta olup açılan her hesap kullanım amacına göre isimlendirilmektedir. Örneğin yatırım yapmak için sunulan hesaplar yatırım hesapları olarak isimlendirilirken fon almak için açılan hesaplar ise fon hesabı olarak tanımlanmaktadır.

Vadeli Hesap Nedir?

Bankaların hizmete sunduğu yatırım hesapları arasında yer alan vadeli hesap adından da anlaşılacağı üzere belirli bir vade için açılan hesaplardır. Genelde elinde nakit para bulunan ve bu paraya belirli bir süre ihtiyacı olmayan kişiler için açılan, henüz hesap açılırken kişinin belirlenen vade sonunda ne kadar faiz kazancı sağlayacağını gösteren yani hiçbir riski bulunmayan hesaplardır.

Bankaların uyguladıkları vadeli mevduat hesabı faiz oranları farklı olduğu için hesap açtırmak isteyen kişilerin öncesinde mutlaka araştırma yapmaları ve en yüksek mevduat faiz oranı seçeneği sunan bankayı tercih etmeleri gerekir. Bunun için bankaların internet sitesi üzerinden bilgi almanız mümkündür. Vadeli hesap açtırmak için kimlik belgeniz ve hesaba yatıracağınız para ile beraber banka şubesini şahsen ziyaret etmeniz yeterlidir.

Vadesiz Hesap Nedir?

Bankacılık işlemlerinde kullanılmak üzere açılan hesaplara vadesiz hesap denilmektedir. Bankaların en çok tercih ettikleri hesap türlerinden biri olan vadesiz hesapta duran paralar bankanın karşılık ödemeden kullandığı paralar olduğu için daha değerlidir. Vadesiz hesap açtırmak isteyen kişilerin kimlik belgeleri ile banka şubesini ziyaret etmeleri gerekmektedir.