Günümüzde bankacılık hizmeti denilince ilk akla gelen hizmetlerden biri de açılan vadeli mevduat hesapları oluyor. Vadesiz hesapta yatırdığınız gibi kalırken, vadeli hesaba yatırılan miktar 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli olarak açılır ve faiz oranları ile zaman içinde hesabınızdaki paranın miktarının artmasını sağlar. Vadeli hesabın farklı; birikimlerinizin olduğu yerde sayması yerine, zaman içinde değer kazanmasıdır. Bugün piyasada bulunan hemen her bankanın müşterilerine sunduğu vadeli mevduat hesabı opsiyonu bulunmaktadır.

Birikimlerinizin olduğu hesapların, müşterisi olduğunuz banka tarafından güvenilir bir şekilde işletilmesi ile hesabınıza işlenen faizle, durduğu yerde değer kaybetmek yerine paranız zaman içinde belirli bir oranda kazanç sağlamaktadır.

Birikimlerinizi doğru değerlendirmenin en avantajlı seçeneklerinden biri de vadeli mevduat hesabıdır. Özellikle son yıllarda popülerleşen dijital bankacılık seçenekleri ile vadeli hesaplara verilen yüksek faiz oranları, müşterileri de dijital hesap kullanımına yönlendiriyor. Uzun vadede oldukça kazançlı olan ve birçok avantajı bulunan vadeli hesaplar, birikim ve yatırım yapmak için de en iyi bankacılık seçeneklerinden biri.

Bankacılık sektöründe belirli bir süre için yatırılan paraya açılan hesap anlamına gelen vadeli hesap, bankaların yüksek faiz oranları ile müşterilerine sunduğu avantajlardan yalnızca biri. Vadeli hesabınız olduğunda banka sizin adınıza yatırım yapar, bu da zaman içinde sizin de bu faiz ve dalgalanmalardan olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmenizi sağlar.

Vadeli hesabın genellikle kazançlı olduğu bir gerçek, ancak yine de büyük paralar yatırmadan önce iki kez düşünmek de gerekiyor. Birikimlerinizi güvence altına almanın ve avantajlı faiz oranlarından yararlanmanın yolu vadeli hesaptan geçiyor. Seçeceğiniz vade bittiğinde ise hesabınıza yatırdığınız anaparanıza ek olarak, eklenen faiz ile birlikte elde edilen tutarı hesabınızdan çekebilirsiniz.

Genellikle Türk lirası olarak kullanılan bu hesap, günümüzde banka müşterisi olan hemen herkesin tercih ettiği, getirisi ve avantajları olan bir hesap.Vadesiz hesabınız olduğunda, herhangi bir faiz uygulanmadığından, yatırdığınız kadar parayı çekebilirsiniz. Vadeli hesapta ise bankaların uyguladığı faiz ile birlikte, anaparaya ek olarak faizli tutarın eklenmesi ile birlikte paranızı çekebilirsiniz. Bu da, vadeli mevduat hesabının yatırım ve birikim yapmak için en avantajlı seçeneklerden biri olduğunu gösteriyor.

Vadeli Hesap Nedir ?

Vadeli hesabınız olduğunda, hesabınızdaki anapara banka tarafından işletilir. Elde edeceğiniz faizli tutarın ise bankanın işlettiği bu para üzerinden size ödediği bir komisyon olarak düşünülebilir. Tabi yatırdığınız rakama ve tercih ettiğiniz vade seçeneğine göre vadeli hesabınızın size getirisi de artacaktır.

Bankalar vadeli hesap açımı için genellikle belirli bir alt limit sınırı getiriyor. Bu sınır 500 TL ya da 1000 TL olabiliyor. Her bankanın alt limit, vade seçeneği ve faiz oranları da yine değişiklik gösteriyor. Kısa bir araştırma yaparak, hangi bankanın sizin için daha avantajlı olduğunu, hangisinin size getirisinin daha fazla olacağını hesaplayabilirsiniz.