Bankaların sunduğu hizmetler arasında yer alan vadeli hesap elinde bulunan nakit birikimi değerlendirerek daha fazla gelir elde etmek isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen bir hizmettir. Bu hizmet ile kişi elinde bulunan parayı belirli bir süre bankada açtığı hesaba yatırır ve bunun karşılığında belirli bir tutar para vade sonunda hesaba eklenerek kişiye ödenir.

Hesap açıldığı anda vadeli hesap cüzdanı işlenir ve kişi beklediği vade süresine bağlı olarak faiz geliri elde etmiş olur. Yani daha siz hesabı açtırdığınız anda hesabın ne kadar para getireceği belli olur. Bu nedenle riskiz yatırım araçları arasında yer alır. Vadeli hesap açtırmak isteyen kişi ya da kişilerin kimlik belgeleri ile hesap açtırmak istedikleri banka şubesine şahsen başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.

Vadesiz hesabı şahsınız adına açabileceğiniz gibi aynı zamanda eşinizle ortak hesap olarak ta açtırmanız mümkündür. Hesap açıldıktan hemen sonra hesabınıza para yatırabilir ve vadeli hesap olarak kullanmaya başlayarak faiz geliri elde edebilirsiniz.