Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Yapı Kredi 150 TL Taksitle 5000 TL İhtiyaç Kredisi
Yapı Kredi 150 TL Taksitle 5000 TL İhtiyaç Kredisi

Altın hesabı açmak isteyen kişilere bankaların sunduğu seçeneklerden biride vadeli altın hesabı açma seçeneğidir. Bu sayede uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilere hem altının fiyat artışından kazanma hem de vadeli hesaptan faiz getirisi elde etme imkanı sağlanmaktadır.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altın yatırımını sıfır risk ile yapmanızı sağlayan vadeli altın hesabı adından da anlaşılacağı üzere hesabın belirli bir vade belirlenerek açıldığı hesaplardır. Bu sayede banka altını elinde tutma bedeli olarak müşterisine faiz getirisi elde etme imkanı tanımış olur.

Normal altın hesaplarından farklı olarak vadeli altın hesabı açtırmak isteyen kişilere bankalar asgari altın miktarı uygulamasında bulunmakta olup genelde en az 10 gram altın bedeli ile vadeli altın hesabı açılmasına olanak sağlanmaktadır.Bu sayede hem altın fiyatlarının yükselmesi durumunda altının fiyat getirisinden yararlanmış olur hem de faiz geliri elde edersiniz.

Genelde her bankada farklılıklar göstermekle beraber vadeli altın hesabı için en az vade seçeneği 6 aydan başlamakta ve 12 aya kadar çıkmaktadır. Faiz geliri elde edildiği için vade sonunda elde edilen kazançtan yüzde 15 oranında stopaj kesintisi yapılmakta olup banka hesap açarken size net getiriyi söyleyecektir

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.