İnsanların bankalarda en fazla yapmış olduğu hizmet kredi kullanımı olmaktadır. İhtiyaç durumlarında ilk önce müracaat edilecek yer olarak görülen bankalar müşterilerinin gelir seviyelerine göre çeşitli isimler altında kredi imkânı sağlamaktadırlar. Bu durumdan da faydalanabilmeleri amacı ile kredi vadelerini uzatma yoluna gitmektedirler. Özellikle uzun vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar birçok yeni müşteri bulabilmektedir.

Ülkemizde BDDK’ın bildirisi doğrultusunda uzun vadeli kredi vadesinin 36 ay ile sınırlandırılması istenmiştir. Çoğu banka bu düzenlemeye uysa da daha uzun vade imkânı sağlayan bankalarda mevcuttur.36 aydan daha fazla vade imkânı sağlayan bankalar genel olarak 48 ay vade seçeneği sunmaktadır.48 ay vade seçeneği sunan bankalar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası
  • İNG Bank
  • Garanti Bankası
  • Vakıf Bank
  • TEB
  • Halk Bankası
  • Finans Bank
  • İş Bankası

Bu bankalar daha fazla taksit imkânı sunarak müşterilerini rahatlatmayı amaçlamışlardır.

Uzun vadeli kredi kullanmanın avantajları

Ev, araba vb almaya çalışılması durumunda ürünün ücretinin tamamını ödeme imkânı çok zor olmakta ve hatta imkânsız hale gelmektedir. Bundan dolayı da uzun vadeli krediler ile alacağınızı alabilir ve uygun taksit koşulu ile ödeyebilirsiniz.

Birden fazla kredi çekerek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı zaman kaybetmeden temin edebilirsiniz.

Uzun vadeli kredi kullanımı birden fazla avantaj sunmaktadır. Fakat her kredi de olduğu gibi uzun vadeli kredi kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şu şekildedir:

Vade uzadıkça anaparaya gelen faiz miktarı da artacaktır.48 ay olarak belirlediğiniz vade seçeneği sonrasında eğer ki faiz miktarı çok olacaksa krediyi kullanmak pek ta karlı olmayacaktır.

Alınan dosya masrafı her ne kadar yasal olmasa da bankalar dosya masrafı alacaktırlar. Bu durumda da uzun vadeli kredilerde dosya masrafı daha çok olacaktır.

?48 aylığına ya da daha fazla vadeli kredi kullanımında sürekli borçlu kalınacaktır. Bu süre zarfında ekstradan borçlanma yapılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Planlarda olmayan harcamaları da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Düzenli ödeme yapamadığınız takdirde kredi notunuzun düşeceğini ve kara listeye kadar girebileceğinizi unutmayınız. Bunlara ilaveten almış olduğunuz ürüne de haciz gelme ihtimali vardır. Uzun vadeli kredi çekerken bu hususlara dikkat etmekte fayda vardır.