Nakit ihtiyacımız olduğu dönemlerde, bir bankaya yaptığımız ihtiyaç kredisi reddedilince, ardından birkaç bankaya daha kredi başvurusu yapabiliyoruz. Aslına bakarsanız, bankalar da en az sizin kadar size kredi vermek ister ve başvurunuzu olumsuz sonuçlandırmak onları da mutsuz eder ancak bazı belli başlı kredi kriterlerine uygun değilseniz, kredi başvurunuzu reddetmek zorunda kalırlar. Reddedilen kredi başvurusunun hemen ardından yapacağınız diğer başvurular da büyük ihtimalle reddedilecektir. Üstelik, çok kısa sürede birkaç farklı krediye birden başvurmanız kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Başvurularınızı SMS ya da Web’den yapsanız da durum değişmez. Sık yapılan kredi başvurusu, bankaların bu durumu tehlikeli olarak değerlendirmesine neden olur ve sizin acil nakit arayışınız, güvenilir bir müşteri portföyü çizmenizi engeller. Bu nedenle önerimiz, reddedilen bir kredi başvurusundan sonra bir süre beklemeniz ve kredinizin neden reddedildiği üzerine yoğunlaşmak olacaktır. Kredi notunuz kredi alımına uygun değilse, yeni bir kredi başvurusu için birkaç ay beklemeli ve bu süreçte kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Kredi notunuz yüksek olsa da, kredilerin olumsuz sonuçlanmasına neden olan bir diğer etmen de gelir belgesidir. Bankalar, kredi başvurusunda müşterilerinden kimlik fotokopisi ve maaş bordrosu ya da gelir belgesi isterler. Eğer belgelenebilir bir geliriniz yoksa, bankalar kredi başvurularınızı ne yazık ki olumsuz değerlendirecektir. Bunların dışında eğer acil nakit ihtiyacınız varsa, küçük bankaların şubelerine giderek kredi başvurmayı deneyebilirsiniz. Bu bankaların başvurunuzu olumlu değerlendirme şansı, diğer büyük bankalara oranla daha yüksektir.