“Modern Pazarlama ile İşinizi Büyütün” adlı eğitim kursunun 8. dersine hoşgeldiniz.

Konu “Ürün veya Hizmetinizi Adlandırmak”.

Adlandırma mükemmel kaldıraçtır.

İşiniz için, ürün veya hizmetiniz için güzel bir isim seçmek çok etkili bir kaldıraçtır.

İşiniz, ürün veya hizmetiniz için muhteşem bir isim tasarlamak pazarlamanın en güçlü yöntemlerinden biridir.

Müşterilerin unutamayacağı isim oluşturun.

“Güzel” veya “hatırlanması kolay” isim oluşturmaya odaklanmayın.

Onun yerine, unutulması imkansız olan isim oluşturmaya odaklanın.

Neden sadece hatırlanması kolay isim oluşturmamalıyız? Çünkü hafıza insanların içinde gerçekleşen diğer birçok işlemler gibi bilinçli işlem değildir.

Hatırladığımız çoğu şeyleri biz belirlemiyoruz, yani “tamamdır, ben bunu hatırlayacağım” diye bir seçeneğimiz yok.

Maalesef hafıza psikolojisi ve nörobilim için zamanımız yok. Fakat şunu söyleyebilirim, daha önce de dediğim gibi, hatırlanması kolay isim oluşturmayın, unutulması imkansız olan isim oluşturmaya odaklanın, yani etki yaratan isim oluşturun, müşteriler de desin ki “Evet, bunun ne demek olduğunu biliyorum, bunu unutmayacağım” ya da daha ayrıntılı olarak onların beyinlerindeki duygusal sisteminin bunu söylemesini sağlayın.

Zihin, ismi ses ile hatırlar, görüntü ile değil.

Bu yüzden öncelikle ismin sesine odaklanmalısınız.

Tekrarlanan sesler ve ritmik sesler bu etkiyi kazanır.

Yani, tekrarlanan ve ritmik sesleri kullanın. Özelikle ses yinelemesinden, kafiyeden ve çeşitli ritm türlerinden faydalanabilirsiniz. Yani demek istediğim şu ki, iyi görünen ve mantıksal isim oluştumak yerine insan beyninde kalıcı olarak yerleşen isim oluşturmamız gerekiyor. Tekrarlanan sesler ve ritmik sesler insan zihninde kalıcı olarak yerleşir.

Bu yüzden ismimizin sesine odaklanacağız, görünümüne ve mantığına değil.

“Şirin” veya “Eğlenceli” isimlerden kaçının. Para harcamak ciddi bir iştir – bu yüzden de çoğu insanlar para harcarken gülmek istemez.

“Eğlenceli” veya “komik” isimler nadiren işe yarar – bu yüzden bunlardan kaçının.

Dünyanın en büyük şirketlerine bakarsanız çok nadir olarak şirin ve eğlenceli isim kullandıklarını görürsünüz. Genelde eğlence sektörlerinde kullanılır bu tür isimler. Çünkü eğlence sektörlerinde çocuklar umursamadan para harcarlar veya ebeveynlerine harcatırlar. Eğer sektörünüz çocuklara yönelik değilse bu tür isimlerden kaçının.

Sonuç, yarar, çözüm vaat eden isimler kullanın.

Fakat bazı istisnalar mevcut, örneğin xerox, kodak ve buna benzer birçok marka isimlerinin anlamı yoktur.

Eğer yeterli zamanınız varsa, sabırlı bir şekilde düşünerek siz de bunlara benzer akılda kalıcı isim oluşturabilirsiniz. Fakat doğruyu söylemek gerekirse, sonuç, yarar, çözüm vaat eden isim kullanmak ya da en azından işinizin, ürün veya hizmetinizin ne olduğunu anlatan isim kullanmak daha mantıklıdır.

Şimdi ise daha önce kısaca bahsettiğim ses ile ilgili bazı kavramları detaylıca inceleyelim. Ritm isimleri akılda kalıcı yapar.

Biz insanların işitsel bir arabellek gibi davranan «fonolojik döngü» adlı sistemimiz mevcut.

Bir ses duyduğumuzda bu zihnimize ulaşır ve algıya göre karar vermeden önce zihnin etrafında bir süre sıçrar. Buna fonolojik döngü denir. Bu 5 saniyeye kadar sürebilir.

Eğer ses fonolojik döngünün içinde sıçramayı sürdürürse beyinde uzun süreliğine yerleşir. Eğer ses fonolojik döngünün içinde sıçramazsa bir kulaktan girip öbür kulaktan çıkar.

Eğer daha uzun süre sıçrama sağlamak için tekrarlanan ve ritmik sesleri kullanabilirsek ismimiz uzun süreli hafızaya yerleşir. Bunun için birkaç örnek göstereceğim daha sonra.

Marka adı oluştururken 2 kelimenin başlangıcında aynı sesi yani ses yinelemesi kullanın, 2 veya daha fazla kelimenin sonunda aynı sesi yani kafiye kullanın, ses özelliklerinin durakların düzenli bir biçimde tekrarlanmasından doğan ses uygunluğu yani ritim kullanın. Ve ilk etapta ismin ne olduğunu anlatan güçlü çağrıştırmalar veya bağlantılar kullanın.

Bunlarla ilgili çok iyi örneklerden bahsedelim ve tekrarlanan sesleri ve ritmleri, çağrıştırmaları nasıl kullandıklarını analiz edelim.

Dünyanın en değerli markalarından biri olan coca cola, başında C’leri farkettiniz mi? K k, coca cola, ve hatta coca cola’nın ilk kelimesinin ortasında başka bir c daha var, coca cola’nın sonundaki ka la kafiyeyi farkettiniz mi? Ve aynı zamanda bu isim ürünün ne olduğunu anlatıyor.

Coca cola ismi akılda uzun süre ve hatta daima kalıcıdır. Şahsen ben hiçbir zaman bu markayı 1 saniyeliğine bile olsa unuttuğumu hatırlamıyorum, fakat arkadaşlarımın isimlerini sık sık unuturum.

Diğer bir örnek de Airbnb. Sonunda tekrar eden ses var, bi bi, bu da markanın akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

Başka bir örnek de YouTube, YouTube’un logosuna bakarsanız küçük bir televizyon yani tüp resmi görürsünüz. YouTube’da kafiyeyi de ritmi de farketmişsinizdir. Tekrarlanan sesler de bu ismin beyinde kalıcı olarak yerleşmesini sağlıyor.

Bir örnek daha vermek gerekirse, PayPal, yani Türkçede öde ahbap anlamına gelir, isim hizmetin ne olduğunu anlatıyor dolaylı yönden. Başındaki p p harflerinin çıkardığı sesler birebir aynı olmasa da biraz benzerlik var.

Gördüğünüz gibi, en çok bilinen markalar ses yinelemesi, kafiye, ritim, güçlü çağrıştırmalar özelliklerine sahip.

Şimdi de hızlıca bir alıştırma yapalım.

Alıştırma güçlü isim tasarlama ile ilgili.

İşinizin, ya da ürün veya hizmetinizin adı pazarlamada kullanabileceğiniz en önemli kaldıraçtır. Göze değil, kulağa çekici gelen isim oluşturun, çünkü insan beyni bu şekilde hatırlar. Tekrarlanan seslere, ritmik hecelere ve güçlü çağrıştırmalara odaklanın. Güçlü isim tasarlayın. Muhteşem isim oluşturmak için zaman, efor ve enerji harcayın.

  • İlk soru: Müşterinize sağladığınız sonucu, yararı veya çözümü açıklayan özel ve güçlü kelimeler nelerdir?
  • Diğer bir soru: Kendinize sorun. Herhangi bir şekilde tekrarlanan ses ya da ses yinelemesi veya kafiye oluşturan kelimeleri birleştirebilir misiniz?
  • Ve son soru: Uzun süreli hafızada kalıcılığı sağlamak için herhangi bir şekilde zihin etrafında fazladan birkaç saniye sıçrayan ritme sahip kelimeleri birleştirebilir misiniz?

Sonraki Ders: [Ders 9] – Kademeli Pazarlama