Üretim Reform Paketi Nedir ?

Üretim Reform Paketi Nedir ?
Üretim Reform Paketi Nedir ?

Üretim Reform Paketi pek çok alanda değişim, iyileştirme ve düzeltme yapılmasını sağlayacak bir pakettir. Üretim Reform Paketi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Üretim Reform Paketi aslına bakarsanız çalışmaları bir yıl devam eden bir pakettir. Bu paket 10 Mayıs 2017 itibariyle TBMM gündemine getirilecek hâle gelmiştir. Bu paket sanayicilerin yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasından şehir içindeki sanayi sitelerinin şehir dışına taşınmasına kadar pek çok yenilik, değişiklik ve iyileştirmeyi içeriyor. Bu da çok masraf yapılması anlamına geliyor. 63 bin 649 işletmenin taşınması için 19 milyar TL’lik yatırım yapmak gerekiyor.

Üretim Reform Paketi 77 Madde İçeriyor

Üretim Reform Paketi hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıklamalar yaptı ve bilgiler verdi. 77 madde içeren Üretim Reform Paketi için bir yıl boyunca çalışıldı. Bu süre boyunca STK’ların ve kuruluşların görüşleri alındı. 11 Mayıs 2017’de TBMM Sanayi Komisyonunda paketin sunumu yapılacak. Paketin Mayıs ayı için de meclisten geçirilmesi hedefleniyor.

Üretim Reform Paketinin üreticiyi destekleyen ve kapsamlı bir paket olduğu söyleniyor. Paket sayesinde sanayicilerin mali yüklerinin azaltılması hedefleniyor. Üretim Reform Paketinin hangi konularda değişiklikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler yapacağına dair ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sanayicilerin TRT Payı Kaldırılacak

Üretim Reform Paketinde yer alan değişikliklerden biri sanayicilerin TRT payının kaldırılmasıdır. Buna göre sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden alınan yüzde 2’lik TRT payı artık alınmayacak. Ancak TRT’ye sanayici katkı vermeyecek. Bunun yerine TRT’nin ihtiyacı olan katkı şans oyunlarından karşılanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Sanal Kart'da Limit Belirleme Nasıl Yapılmaktadır ?
Şehir İçinde Bulunan Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak

Üretim Reform Paketi için yerel değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmelerin sonucunda şehir içinde bulunan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması gerektiğine karar verildi. Değerlendirmelere göre 135 sanayi sitesi şehir içinde yer almakta ve bu sitelerde toplam 63 bin 649 işyeri bulunmakta.  Bu siteler şehir dışına taşınacak. Bu işlem için gerekli masraf arı krediden karşılanacak. Masrafın yaklaşık 19 milyar TL olacağı tahmin ediliyor.

Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu Kurulacak

Üretim Reform Paketi daha çok sanayicileri destekliyor. Ancak sanayi yatırım alanları ile zeytincilik faaliyetlerinin çakışması hâlinde son kararı verecek taraf Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu olacak. OSB’lerde arıtma tesisi zorunlu tutulacak. Gelişigüzel sanayi bölgesi kurulamayacak. Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu hangi alanda sanayi bölgesinin oluşturulabileceği ve oluşturulamayacağı konusunda bağımsız olacak karar verecek. Baca gazları konusunda Çevre Bakanlığının duyarlı olması da bu konuda önem taşımakta.

Üretim Reform Paketinde Yer Alan Diğer Önemli Maddeler

  • Yüksek Parsel Fiyatlarına Düzenleme Getirilmesi
  • OSB’lere GYO Kurma Hakkı Verilmesi
  • Yurtdışında OSB Kurma Hakkı Verilmesi
  • Yerli Üretim Desteklerinin Artırılması
  • Hafta Sonu Çalışma İzinlerinin Kaldırılması
  • Planlı Sanayi Alanları İçin Ot Bedelinin Kaldırılması
  • Sanayi Sicili Almış Sanayiciler İçin Emlak Vergisinin Kaldırılması
  • OSBÜK’ün Güçlenmesi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.