Bankalarda açılan hesapların büyük bir bölümü bir süre sonra kullanılmadığı için unutulmaktadır. Bu hesaplarda kalan küçük tutarlar pek çok banka hesabı bulunan kişi tarafından önemsenmemektedir. Hatta bazen bu hesaplarda son derece yüksek tutarlarda paralarda unutulabilmektedir. Peki, unutulan hesaplar ne olur?

Unutulan Hesaplar İsim Listesi 

Bankalarda yasalarla belirlenen süre olan 10 yıl boyunca hiç işlem görmeyen hesaplar bankalarda unutulan hesaplar olarak kabul edilir. Bu hesapların listesi yasal sürenin dolmasının ardından zaman aşımına uğrayacak olan hesaplar listesi adı altında hesap sahibi olan kişilerin kimlik numaraları ile internet üzerinden ilan edilir.

Bankada Unutulan Hesaplara Ne Olur ?

İlan edilen bu hesaplar yine belirlenen süre boyunca ilanda kalır ve verilen ilana rağmen hesap için başvuruda bulunmayan kişilerin hesabında bulunan bu tutar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilir. Yani devlet tarafından bu paralar fon hesabına aktarılır. Pek çok kişi için küsurat sayılabilecek bu paralar toplamda son derece büyük meblağların ortaya çıkması anlamına gelmektedir.

Bu uygulamaların tümü 5411 sayılı Bankacılık Kanunu içerisinde yer alan 62. maddesinde yer almakta olup listenin açık olduğu süre boyunca kimliği ile başvuruda bulunarak paralarını almayan kişilerin sonradan itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Yani hesabınızda bulunan tutar ne kadar olursa olsun bu paranın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesinin ardından hiçbir şekilde devredilen paranın geri alınması söz konusu değildir. Bu nedenle unutulan hesaplar için yayımlanan listelerin takip edilmesi ve kimlik numarası ile sorgulama yapıldıktan sonra hesapta unutulan para olduğunun ortaya çıkması sonucunda hemen paranın geri alınması için başvuruda bulunulması gerekir.