Bankaların kredi kullandırma şartları farklılıklar göstermekte olup ancak kredi kullandırma şartları genelde hep aynıdır. Bunların arasında en önemlileri ise kredi başvurusunda bulunmak istiyorum diyen kişinin 18 yaşını doldurması ve düzenli bir işinin bulunması gerekir. Bu nedenle üniversite öğrencilerine kredi veren bankalar bulunmakta olup bu bankaların da mutlaka öğrencinin belgelenebilir aylık geliri bulunması gerekir.

Bu nedenle öğrencinin staj geliri ya da part time iş olsa dahi mutlaka bir işte sigortalı olarak çalışması gerekir. Bu şartı taşıyan üniversite öğrencilerine tüm bankalar kredi vermektedir. Özellikle de doktora yapmak isteyen öğrencilerin ihtiyaç duydukları maddi desteği karşılamak üzere oluşturulan eğitim kredileri bulunmaktadır. Ancak bu kredi desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin mutlaka belgelenebilir bir gelir sahibi olmaları şartı bulunur.

Kendisi çalışmayan öğrencilerin bu nedenle aileleri kredi başvuru formu doldurma hakkına sahiptir. Akbank eğitim kredisi desteği gerek üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek düzeyde bulunurken gerekse de özel okul taksitleri, dershane ücreti ve kurs ücretleri için de kullanılabilmektedir. Yani eğitim alanında kullanılacak olan tüm ihtiyaçlar için eğitim kredisi kullanılması mümkündür. Garanti Bankası eğitim kredisi düşük faiz oranları ile dikkat çekerken Ziraat Bankası eğitim kredisi için ise 36 ay vadeli kredi kullanmak isteyen kişilere hitap etmektedir. Finansbank eğitim kredisi ise kolay kredi onayı verdiği için düşük kredi notu olan kişilere hitap etmektedir.