Birçok ülkenin günümüzde kullandığı para birimlerine az çok aşinayız. Ancak ülkelerin eski para birimleri, yapılan ekonomik reformlar ve para politikaları sonrasında günümüzdeki halini almıştır. Birçok ülke, geçmişte günümüzde kullandığından farklı bir para birimi kullanmıştır.

Ülkeler çeşitli nedenlerle hem para birimi isimleri hem de şekillerinde değişikliğe gitmişlerdir. Avrupa Birliği ülkeleri ise ortak bir karar ile Euro’ya geçerek, eski paralarını tedavülden kaldırmışlardır. Ülkeler tarafından kullanılan eski ve yeni para birimlerini, meraklıları için mercek altına aldık.

Ülkelerin Eski Para Birimleri

Almanya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya , Arjantin, Belçika gibi ekonomisi güçlü olan ülkelerin eski para birimleri şu şekildedir,

osmanlı parası

Osmanlı Lirası (Sarı Lira) – Türkiye

Bizim topraklarımızda kullanılan eski para birimleri ile listemize başlamak istedik. Cumhuriyet kurulana kadar Osmanlı Lirası kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin devamı niteliğinde olan ülkemizde, ilk lira Osmanlı Lirası adıyla Sultan Abdülmecid zamanında bastırılmıştır. 5 Ocak 1843 tarihinde bastırılan Osmanlı Lirası, ilk olarak altın lira şeklinde basılmış ve kâğıt banknotlar sonradan basılmıştır.

Sarı Lira olarak da anılan Türk Lirası, daha sonrasında 1854 ve 1855 yıllarında olmak üzere 2,5 ve beşi bir yerde şeklinde basılmıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra 30 Aralık 1925 tarihinde ise, kâğıt banknotlar basılmıştır. O dönemde ülkemizde Merkez Bankası olmaması sebebiyle ilk kâğıt paralar, 88 bin Britanya altını karşılığında Birleşik Krallık yani İngiltere’de basılmıştır.

Türk lirası üzerindeki harf, rakam ve görseller de zaman içerisinde değişiklik göstermekle birlikte, Türkiye 8 Eylül 2021 tarihinde Yeni Türk Lirası’na geçmiştir. Bu geçiş paradan 6 sıfır atılmasını da kapsadığı için geçici süreliğine olmuş ve ardından tekrardan Türk Lirası ismini almıştır.

mark

Mark – Finlandiya ve Almanya

Mark ise, Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerde kullanılmaktaydı. Ancak bu ülkelerin Avrupa Birliği’ne katılmalarının ardından, birliğin ortak para birimi olan Euro kullanılmaya başlanmıştır. Alman Markı ismi ile kullanılan para birimi, 2002 yılına kadar birliğin resmi para birimi olan Euro ile kullanılmıştır: 2002 yılından itibaren ise, ülke tamamen Euro kullanmaya başlamış ve Alman Markı kullanımdan kaldırılmıştır.

ülkelerin eski para birimleri - frank

Fransız Frangı – Fransa

Yine bir başka Avrupa Birliği olan Fransa, Euro’ya geçmeden önce Fransa Frangı kullanmaktaydı. Ülkenin resmi para birimi olan Frank, 2002 yılından sonra yerini Avrupa Birliği ülkelerinin ortak para birimi olan Euro’ya bırakmıştır. Frangın alt para birimi ise, centime olarak bilinmektedir.

gulden hollanda

Gulden – Hollanda

Hollanda, 17. Yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Hollanda Guldeni kullanmıştır. Ülkelerin eski para birimleri arasında Türkiye’de döviz olarak rağbet görmüştür. Gulden, ülkenin AB’ye girmesinin ardından yerini Euro’ya bırakmıştır. Hollanda Antilleri Guldeni ise, günümüzde hala Hollanda Antilleri bölgesinde kullanılmaya devam etmektedir.

Austral – Arjantin

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Arjantin, eski para birimi olarak Austral kullanmaktaydı. Latince “Güneye Ait” anlamına gelen australis sözcüğünden alan para birimi, yerini günümüzde pezo birimine bırakmıştır.

Belçika Frangı – Belçika

Ülkenin resmi para birimi olan Belçika Frangı, AB’ye girişin ardından yerini 2002 yılında Euro’ya bırakmıştır.

liret

Liret (Lira) – İtalya

Resmi adıyla İtalyan Lirası olarak bilinen ve Liret şeklinde de anılan para birimi, 1861 yılından 2002 yılına kadar kullanılmıştır. 28 Eylül 2002 tarihi itibariyle AB ülkelerinin ortak para birimi Euro’ya geçmeleriyle birlikte tedavülden kaldırılmıştır. 1.000 ile 500 bin Lire aralığında banknotları bulunan para biriminin madeni paraları ise, 50 ile 1.000 arasında değişmekteydi.