ÜFE ve TÜFE verileri her ayın sonunda açıklanan sayılar olarak bilinmektedir. ÜFE ve TÜFE, sürekli olarak sözü edilen çok yakından tanıdığımız enflasyon düzeyinin belirlenmesini sağlar.

Enflasyon çok yakından tanıdığımız bir kavramdır. İşte bu enflasyon düzeyini belirleyen veriler ÜFE ve TÜFE verileridir. ÜFE ve TÜFE verileri her ayın sonunda ve ertesi ayın başında açıklanır. Bu veriler birer sonuçtur. ÜFE’nin açılımı Üretici Fiyat Endeksi, TÜFE’nin açılımı ise Tüketici Fiyat Endeksidir. Yani aslında bakılırsa bu iki veri finans piyasaları açısından büyük önem taşımaktadır. Burada önemli olan TÜFE’nin enflasyonun üçte ikisini oluşturduğunu bilmektir.

ÜFE Nedir?

ÜFE’nin aslında Üretici Fiyat Endeksi olduğunu söylemiştik. ÜFE aslında bir göstergedir. Bu gösterge bize öğrenmek istediğimiz verileri sayı bazında verir. ÜFE, toptan satış fiyatlarında meydana gelen değişimleri ay ay ölçer. Bu yüzden ÜFE verileri aylık olarak ele alınır ve açıklanır. Yani üretilen ürünlerin üretici fiyatlarının ne yönde ve ne kadar değiştiğini bize ÜFE gösterir.

ÜFE ve TÜFE verileri yatırımcılar tarafından da çok yakından takip edilen verilerdir. Bunun nedeni bu verilerde yaşanan yükselişlerin ve düşüşlerin yatırım araçlarının değerlerini etkilemesidir. Üstelik ÜFE verileri ile faiz oranları aynı yönlüdür. Örneğin, ÜFE verilerinde bir artış meydana geldiğinde hisse senedi ve tahvil piyasalarında düşüş yaşanır. Sonuç olarak faiz oranları artar. Faiz oranlarında meydana gelen artış doların değer kazanacağının en önemli işaretidir.

TÜFE Nedir?

TÜFE’nin açılımının Tüketici Fiyat Endeksi olduğunu belirmiştik. Mantıken bu verinin de tüketicileri ilgilendiren fiyat değişimleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu veri, tüketicilerin satın aldığı malların ve hizmetlerin dahil olduğu grupta yer alan varlıkların fiyatlarında meydana gelen değişimleri ölçmektedir. Yani tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlerin fiyatlarında nasıl, ne kadar ve ne yönde fiyat değişimi meydana geldiğini göstermektedir.

Eğer enflasyon oranlarını yakından takip etmek istiyorsanız ve önceden tahminlerde bulunmak istiyorsanız TÜFE verilerine bakarak artış mı yoksa azalış mı meydana geleceğini ön görebilirsiniz. TÜFE’nin artışı tıpkı ÜFE’nin artışında olduğu gibi faiz oranlarının artmasına neden olur. Ancak TÜFE verileri ayın sonunda değil 15’i ile 21’i arasında açıklanır.