Üçüncü Havalimanı 100 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

Borsa Ne İşe Yarar?

İstanbul’da üçüncü havalimanının inşaatına devam ediliyor. Üçüncü havalimanının inşaatının ne zaman biteceği ve bittiğinde kaç kişinin burada çalışacağı konusunda sorular gelmekte. 

Üçüncü havalimanının inşaatının hangi aşamada olduğu ve bu inşaatın ne zaman biteceği sonra da havalimanının açılışının ne zaman yapılacağı vatandaşlar tarafından merak edilmekte. Bu konuda havalimanının inşaat CEO’su olan Yusuf Akçayoğlu havalimanı konusunda açıklamalar yaptı ve merak edilen soruları cevapladı.

Üçüncü Havalimanı Açıldığında 100 Bin Kişiye İş Alanı Yaratacak

Üçüncü havalimanı açıldığında bu havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. İnşaatı hızla devam eden havalimanının inşaatında 22 bin kişi çalışmakta. Ancak proje alanı 76,5 milyon metrekare olan havalimanında bu sayının 30 bini bulması bekleniyor.

Üçüncü havalimanı işletmeye açıldığında 100 bin kişiye istihdam sağlanacak ve dolaylı yoldan 1,5 milyon kişiye gelir sağlayacak. Ekonomik etki analizine göre havalimanı diğer sektörleri de tetikleyecek ve böylece diğer sektörler de hesaba katıldığında üçüncü havalimanı tek başına Gayri Safi Millî Hasılanın yüzde 4,89’unu karşılayacak bir ekonomi haline gelecek.

Üçüncü havalimanının inşaatının 26 Şubat 2018’de açılması planlanıyor. İnşaatın o güne kadar tamamlanması için çalışılıyor. İnşaatta çalışan sayısına bakıldığında da inşaatın tamamlanmasının çok uzun sürmeyeceğini tahmin etmek mümkün. Üçüncü havalimanı konusunda önemli olan unsur, havalimanının tamamlandığında çok sayıda kişiye iş imkânı verecek olması. Zira 100 bin kişiye iş imkânı sağlanacak olması hiç de arka plana atılacak bir unsur değil.

76,5 Milyon Metrekarelik Havalimanı

Üçüncü havalimanının inşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu havalimanı projesinin alanı konusunda bilgiler verdi. Buna göre Akçayoğlu, 76,5 milyon metrekare alanın şu anda dünyada bir havalimanının inşa edilmesi için ayrılmış en büyük ve en geniş alan olduğuna vurgu yaptı. Hatta Atlanta’da, Pekin’de ya da Chicago’da böyle bir alanın eşinin ya da benzerinin olmadığını belirtti. Havalimanında bu alanın altı adet pist yapımına ve iki adet terminal yapımına olanak sağladığını söyledi.

Hedef Yılda 200 Milyon Yolcu

2014 yılında temeli atılan üçüncü havalimanında bir yılda 90 milyon yolcunun taşınması planlanmıştı. Ancak havalimanının inşaatı tamamen bitirildiğinde bir yılda 200 milyon yolcunun taşınması mümkün olacak. Hatta yolcu sayısının 200 milyonun üstüne çıkabileceği söylenmekte. Havalimanının inşaatı ilerledikçe önce pistlerin, sonra taksi yollarının, apronun, terminal binasının ve haberleşme ile meteoroloji sistemlerinin son olarak da hizmet binalarının faaliyete geçmesi bekleniyor.

Üçüncü Havalimanı İnşaatı Konut Fiyatlarını Arttırdı

Üçüncü havalimanı inşaatının başlaması ile birlikte havalimanının güzergâhında bulunan konutların fiyatlarında da artış oldu. Bu artış 2014’ten bu yana yüzde 72 oranlarına vardı. Konut fiyatlarında meydana gelen değişiklik en çok Arnavutköy’de yaşandı. Satılık konutların fiyatlarında meydana gelen artış, kiralık konutların fiyatlarındaki artışa göre daha yüksek oldu. Eyüp’te bulunan konutların fiyatı yüzde 50 oranında arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.