Kredi notu günümüzde kredi onayından araç kiralama şirketlerine kadar farklı pek çok alanda hem bireysel kullanıcıların hem de ticari işletmelerin değerlendirilmesinde kullanılan oldukça ciddi bir veridir. Düşük kredi notu ortalaması kişinin güvenilmez biri olduğu yönünde izlenim verirken bankalar tarafından güvenilir kabul edilen kişiler ise yüksek kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerdir.

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sunan tek yöntem Findeks kredi notu sorgulama sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu sorgulamanın ücretsiz olarak yapılabilmesi için mutlaka Findeks internet sitesi üzerinden yapılması ve ilk kez yapılıyor olması gerekir.

Yani kredi notunu ücretsiz öğrenmek istiyorum diyen kişilerin ilk kez kredi notu sorgulaması yapması ve bunu da Findeks internet sitesi üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Site üzerinden yapılan ikinci ve sonraki diğer tüm sorgulamalar ücretli olarak gerçekleştirilebilir. Findeks kredi notu öğrenme ücreti olarak ise 6.50 TL + KDV ücret talep edilmektedir. Daha uygun fiyatlı sorgulamalar için ise Findeks kedi notu paketleri satılmakta olup çoklu alımlarda indirim uygulanmaktadır.

SMS kredi notu öğrenme ücreti ise 9.50 lira + KDV olarak cep telefonu faturasına yansıtılmakta ya da yüklü bulunan kontör bakiyesinden düşülmektedir. Bankadan kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişiler için ise talep edilen ücret bankalar arasında değişkenlik göstermekte olup bu bilgiyi öğrenmek ve kredi notunu sorgulamak isteyen kişilerin bankaların internet şubesi müşterisi olma zorunluluğu bulunmaktadır.