Kredi Notu Nedir?

Bankaların kurduğu özel bir sistem olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından yürütülen Findeks sistemi bankalar ile çalışan herkesi kayıt altına almaktadır. Bu kayıtlarda kişilerin ödeme düzenleri incelenmekte olup borçlarını ödeme düzeninin yanı sıra kişinin aylık belgelenebilir geliri, öğrenim durumu, çalışma süresi ve kesintisiz sigortalılık süresi ile sahip olduğu mal varlığı gibi farklı pek çok kriter hesaplamaya dahil edilmektedir. Burada bankaların amacı müşterilerin mali durumlarını geliştirdikleri puanlama sistemi sayesinde çok daha kolay bir şekilde tespit edebilmek ve bu sayede kendilerinden kredi talep eden müşterilerini daha sağlıklı bir şekilde inceleyerek doğru şekilde karar vermektir. Bankalar için en olumsuz durumlardan biri batık kredi olarak ta bilinen kullandırdıkları kredilerin geri ödemelerinin yapılmamasıdır.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Özellikle de kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapmaları gerekmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki Findeks kredi notu sorgulama sistemi üzerinden not öğrenmektedir. Findeks internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz bu sorgulama öncesinde ücretsiz Findeks üyeliği için kimlik bilginiz gibi kişisel bilgilerinizi kullanarak üye olmanız gerekir. Sisteme ilk kez giriş yapanlara ücretsiz Findeks kredi notu öğrenme imkanı sunulur. Ancak daha sonrasında yapılan her yeni sorgulama için 4.50 lira ücret ödenmesi gerekir. İkinci kullanabileceğiniz yöntem ise bankalardan kredi notu öğrenme başvurusunda bulunmaktır. Akbank kredi notu sorgulaması ya da Yapı Kredi kredi notu sorgulaması gibi tüm bankalar kredi notu öğrenmek isteyen müşterilerine bankalar arasında değişen ücretlerle kredi notu öğrenme imkanı sunmaktadır.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulaması 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin pek çoğu bu işlemi ücretsiz olarak yapmak ister. Ancak kredi notu öğrenme ücreti olarak belirli bir bedel ödenmesi zorunludur. Ücretsiz kredi notu sorgulaması sadece ilk kez üye olan ve ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişiler için sunulan bir hizmettir. Bu hizmette kişi kredi notu ortalamasını bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz öğrenebilir. İnternetten ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetleri verdiğini iddia eden siteler bulunmakta olup bu sitelere kişisel bilgilerin verilmesi kesinlikle sakıncalıdır.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Günümüzde kredi istihbarat sürecinden kişinin kullanacağı kredi miktarının belirlenmesine kadar farklı pek çok kriter için kredi notu baz alınmaktadır. Yine bankalar tarafından geliştirilen yeni sistemlerde kişilerin kullanacakları kredi tutarları için uygulanacak olan kredi faiz oranlarında kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalamasına göre karar verilmesi de söz konusudur. Yani düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler hem hem daha yüksek kredi faiz oranları ile hem de daha düşük tutarlarda kredi kulanabileceklerdir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek ya da yüksek seviyede tutmak için her zaman dikkatli olunmalıdır.