Banka işlemlerinden olan; para yatırma, çekme, hesaptan hesaba aktarma, havale vs. tüm işlemlerde iban numarası kullanılmakta ve bu numara kişiye özel olmaktadır. iban numarasının belirtmesi gereken durumlarda bu numaranın bilinmemesi halinde Iban Numarası Sorgulama yapılabilecek bilgi kaynaklarına başvurulur.

Iban Numarası Sorgulama Nasıl yapılır?

Bunun için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazıları

1. İlgili Bankayı telefonla arayarak veya oraya giderek durumu belirtmek ve istenen bilgileri vererek iban numarasını öğrenmek.
2. Bankaya ait bir ATM’ye para kartını takarak işlem yönlendirmeleri doğrultusunda iban numarası öğrenmek.
3. İnternete ‘Iban Numarası Sorgulama’ yazarak açılan siteye banka kodu ve hesap numarası girilerek iban numarası öğrenmek.

Yukarıda belirtilen yöntemler içerisinde en kısa ve pratik yol olarak internet üzerinden iban numarası sorgulama yöntemi tercih edilmektedir.

İban Numarası Nasıl Olur?
Hesap bilgileri içerisinde en önemli bilgi iban numarasıdır. Çünkü kişinin hesabına yatırılacak her türlü meblağ bu numaranın kodlanmasıyla iletilir. Başında TR olup TR Şeklinde çok haneli bir rakamdır. İban numarasının başında bulunan ilk iki harf ülke kodu, daha sonraki iki hane kontrol numarası, sıradaki beş hane banka kodu, sonraki bir hane rezerv alanı, geriye kalan son on altı hane ise hesap numarası olup iban numarası adi altında içerisinde birçok bilgiyi barındırmaktadır. Banka iban numarası gerekli olan tüm parasal işlemlerde hem gereksiz ara masrafları ortadan kaldırmak için hem de hızlı ve sağlam işlem yapmak için gerekli bir numaradır.

Yanlış İban Numarası Nelere Sebep Olur?
Eğer hesaba yatırılacak para için verilen iban numarasının tek bir hanesi bile yanlış olursa maalesef başka bir şahsın iban numarası yerine geçerek asıl hesaptan çok farklı bir hesaba para aktarımı olur ve bunun telafisi de maalesef mümkün olmaz