Günümüzde artık sadece bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin değil aynı zamanda kiralama işlemlerinde de kredi notu ortalaması ve risk raporu büyük önem taşımaktadır. Findeks risk raporu gerek kişinin kendisi için talep edilebilmekte gerekse de ikinci kişiler içinde istenebilmektedir.

Peki, ücretsiz findeks risk raporu sorgulama nasıl yapılır? Findeks kredi notu ortalamasını öğrenmek isteyen kişilerin kredi notu sorgulaması yaparken Findeks risk raporu ise sorgulama yapılan kişinin son 5 yıllık performansını ortaya koyan bir rapordur. Bu raporu genelde kiralama işlemlerinde ya da vadeli çalışma yapmak isteyen ikinci kişiler istemektedir.

Bunun sebebi karşılarındaki şirketin ya da kişinin borçlarını ödeme düzenini ve borçlarına olan sadakatlerini öğrenerek buna göre adım atmak istemeleridir. Findeks risk raporu sorgulaması ise Findeks internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Ücretsiz Findeks risk raporu sorgulaması sadece ilk kez yapılan risk raporu sorgulamaları için verilmekte olup ikinci yapılan sorgulamak için ise Findeks risk raporu ücreti olarak 4 lira + KDV ücret talep edilmektedir. Yani risk raporu ücreti 4.72 liradır.